Tip na výlet: s Fabiánem až k pivovaru

Foto: Jan Neuvirt

ZADNÍ TŘEBAŇ, ŘEVNICE – V lednu konečně přišla větší sněhová nadílka a vylákala mnoho lidí do přírody. Vypadá to, že nás čekají další mrazivé dny. I proto vás teď zveme na pěší výlet ze Zadní Třebaně přes Halouny do Řevnic. Na sněhu můžete zaměstnat i běžky. A na závěr se občerstvit v řevnickém pivovaru.

Pěší túra měří pouze 8,5 kilometru. Dá se lehce zvládnout i s kočárkem, v zimě na zmiňovaných běžkách a v létě na kole. Necelý kilometr musíte absolvovat po nepříliš frekventované silnici.

Po žluté značce

Vydejte se z nádraží v Zadní Třebani, odkud vede žlutá turistická značka přes vesnici až do části zvané Na Bořích. Když minete poslední chaty po levé ruce a projdete kousek do kopce mezi lesy, ocitnete se na vyšlapané polní cestě. Hned na začátku si po pravé straně všimněte mohutného rozvětveného dubu, velmi oblíbeného mezi dětmi. Místní mu říkají Fabián podle vládce Brd, s  nímž se na této cestě ještě potkáte.

Foto: Lucie Hochmalová

Asi po osmi stech metrech dojdete polní cestou k silnici směrem na Svinaře. Další zhruba kilometr půjdete po levém okraji silnice. Když není bláto nebo příliš mokro, využijte okraj pole.

V ostré zatáčce u sochy svatého Izidora zamíříte směrem na Halouny, kde už potkáte minimum aut. Cedule vás poté dovedou k legendární hospodě U Zrzavého paviána, kde se dá občerstvit. Nyní sice pouze z okénka, ale i tak si zde můžete chvilku odpočinout. Ulice se jmenuje K Vodárně.

Lesem a polem

Nedaleko hospody u potoka začíná zelená turistická stezka. Po ní dojdete lesní pěšinkou k odpočívadlu a mezi novou výstavbou pak na pole. Polní cestička podél lesa vede na místo zvané Pišťák, kde se vám znovu připomene Fabián. U dalšího dubu, tentokrát památného, se totiž napojíte na Fabiánovu naučnou stezku, vytvořenou v roce 2017.

Památný dub v údolí Moklického potoka je vedený jako dub na Závěrce a patří mezi chráněné stromy. Měří 26 metrů a obvod kmene má 385 centimetrů.

Od dubu už je to sotva dvě stě metrů k Pišťáku. Dříve tu býval lom, kde se těžil řevnický křemenec, teď tu najdete lesní jezírko s odpočívadlem. Křemenec tvoří také okolní vrcholky Hřebenů. Z tohoto kamene prý vznikla dlažba (tzv. kočičí hlavy) pro Prahu. Na Pišťáku je zároveň zastavení číslo 10 Fabiánovy naučné stezky.

A teď už vás čeká jen cesta z mírného kopce směrem do Řevnic. Minete hájovnu a Lesní divadlo a ve městě si můžete přečíst sedm dalších informačních cedulí naučné stezky. Konec stezky (nebo začátek, pokud půjdete v opačném směru) se nachází na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

Občerstvení v pivovaru

Výlet není nijak náročný. Ovšem budete-li mít hlad a žízeň, doporučujeme zastavit se na závěr v pivovaru Řevnice. Najdete ho lehce, když půjdete z náměstí Opletalovou ulicí směrem k trati, je v bývalé nádražní budově, dnes nově opravené.

V pivovaru funguje každý den od 11 do 20 hodin výdejní okénko. U něj si můžete objednat jídlo do krabiček podle denního menu a samozřejmě pití. K dispozici je řevnické pivo (desítka a dvanáctka, příležitostně i jiné druhy), svařené víno, výborná káva a nealkoholické limonády. Platit se dá hotově i kartou. Pivovar veškerý sortiment doveze i k vám domů po objednání na telefonním čísle 702 265 782. Informace najdete na webu pivovar-revnice.cz a na Facebooku či Instagramu pod názvem Pivovar Řevnice.

Trasa:

  • Zadní Třebaň, nádraží (žlutá) – Halouny – K Vodárně (zelená) – Pišťák (Fabiánova naučná stezka) – Řevnice
  • délka 8,5 kilometru
  • nenáročná trasa s malým převýšením

Lucie Hochmalová