Tip na výlet: Po stopách rytíře Fabiána na jeho lože

Foto: Lucie Hochmalová
Foto: Lucie Hochmalová

Brdy nepatří mezi nejvyšší české hory, to ale vůbec neznamená, že nejsou krásné. Naopak, ukrývají mnoho zajímavých míst. Jedno je spojeno s brdským ochráncem Fabiánem.

Tak jako nejvyšším českých horám vládne Krakonoš, Brdy mají svého panovníka Fabiána. O jeho zahrádce na hoře Plešivec jsme už psali, ale víte, že má v horách i své lože? Toto tajemné místo leží nedaleko Velké Baby, asi tři kilometry od obce Běštín u Hostomic. A říká se o něm, že inspirovalo Karla Jaromíra Erbena k napsání básně Záhořovo lože. Zda je to pravda, těžko říct, ale Fabiánovo lože určitě existuje. Pojďte se tam podívat!

Zakletý rytíř
Jak praví pověst, Fabián je dobrý brdský duch a vládce, který za svého života neměl moc štěstí. Možná to byl loupeživý rytíř, snad jen rytíř Jan z Babí hory, kdo ví. Každopádně měl podle pověsti na Velké Babě hrad a pěknou mladou manželku. Jenže štěstěna mu dlouho nepřála, v kraji se objevila čarodějnice, jeho bývalá milenka, která se mu rozhodla pomstít, protože ji opustil a dovolil si najít jinou… A jedné noci, když vládly temné a bouřlivé síly, čarodějnice zničila hrad, zabila Fabiánovu ženu a Fabiána proklela.

Ten od té doby bloudí po horách jako lesní duch. Protože měl ale za života dobré srdce, je duchem dobrým a pomáhá lidem. Občas ho prý v Brdech můžete potkat jako myslivce, ale jen výjimečně, protože většinou se lidem vyhýbá. Často pečuje o svou bylinkovou zahrádku na Plešivci, o níž jsme psali před rokem, někdy pak potahuje ze své dýmky – a tehdy můžete vidět nad brdskými lesy kouř.

Fabiánovo lože
Ke spánku se Fabián ukládá ve skalách nedaleko svého bývalého hradu na Velké Babě. Prozradíme vám, kudy se k němu dostanete.

Pěkná procházka vede od hájovny v Běštíně u Hostomic. Odtud dojdete k rozcestí Velká Baba, což je 2,5 kilometru. Na rozcestí se dá dojít i z mnoha jiných míst: z Hostomic, ze Zátoru, ze Lštěně nebo z Bukové u Příbrami, záleží na tom, jak dalekou túru zvolíte. Pokud máte malé děti, můžete tam dojet autem.

Na rozcestí Velká Baba se vydáte po modré směrem Brdlavka, hned po asi 50 metrech musíte odbočit vlevo, upozorní vás nápis na stromě. Speciální modrá značka v bílém čtverci vás pak dovede až na místo. Cestou minete kříž, u něhož kdysi, než vyrostly všechny stromy okolo, bývala vyhlídka, a půjdete dál rovně po cestičce kolem lesíka, až najdete ceduli se šipkou.

Skála s ložem je hodně zarostlá smrčím, ale když ji obejdete (nebo se spíš proderete na její druhou stranu), uvidíte typický otvor, kde prý Fabián odpočívá. Nebo lehává někde jinde? To už necháme na vaší fantazii.

Lucie Hochmalová