Téma: Jak naložit s úrodou ze zahrady

zavarovaniMáme tu období, které je rájem pro všechny milovníky pěstování různých plodin. Kdo se na jaře pečlivě postaral o své záhonky, keře a stromy, může už brzy očekávat odměnu v podobě úrody. Ostatně mnohé plody se dají sklízet už teď.

Zahrádkářů v naší republice za posledních dvacet let ubylo, alespoň těch organizovaných. Čím to je? Mnoho lidí přeměnilo svou zeleninovou zahradu na okrasnou, která dá méně práce. A jedním z důvodů je i to, že dříve si lidé pěstovali ovoce a zeleninu sami, protože nebyly běžně k dostání v obchodech, což už dnes rozhodně neplatí. Přes to všechno ještě stále dost lidí v našem regionu pečuje o záhonky, stromy a keře a pochutnává si na vlastní úrodě.

A nyní přichází období, kdy se všechny zahrádky proměňují v malý ráj. Nejen že jsou krásně zelené i jinak barevné podle toho, co zrovna kvete, ale dávají nám také postupně své chutné dary. To ovšem neznamená, že nám skončila práce, naopak.

Co je teď potřeba udělat?
V červnu je obecně nejdůležitější likvidovat plevel, který se v teplých dnech a po občasné dešťové zálivce rychle množí. Pokud moc neprší, je potřeba hojně zalévat zeleninové záhony, především kedlubny, ředkvičky a salát, ale i ostatní zelenina si to v suchých dnech zaslouží. Zalévat se musí buď brzy ráno, nebo později večer, kdy už nesvítí slunce, během dne to v podstatě nemá smysl.

Už nyní se dají sklízet výše zmiňované rostliny, kromě toho dozrává třeba vodnice, loňský pórek a kořenová zelenina – celer, mrkev a petržel, na konci měsíce také květák nebo zelí. Měli byste sklidit i chřest a rebarboru. Ještě není pozdě na to, abyste vysadili růžičkovou kapustu, nový salát, zelí či brambory, do země se mohou dávat také fazolky, ledový salát, kukuřice, hrách, lilek, vodní meloun, cukety, dýně a jiné dobroty.

Rajčata a brambory
Nevíme, jak je to u vás, ale naše domácnosti se neobejdou bez rajčat a brambor. Domácí rajčata jsou lahodná, ale dají mnoho práce, od předpěstování přes sázení po zalévání. Navíc jsou náchylná na napadení škůdci. I proto je dobré je párkrát postříkat, ideálně dokud se nesklízejí, průběžně je také potřeba odstraňovat postranní výhonky, aby se rostlina zbytečně nevětvila a neubírala sílu plodům. Pozor se musí dávat hlavně při zálivce, rajčata se zalévají jen u kořenů, nikoli na listy.

Také brambory je nutné chránit před všelijakými škůdci. Mandelinky se snadno posbírají, ale plísni se zabrání jen postřikem. Nyní je dobré brambory přihrnout zeminou. Rané odrůdy budou ke konzumaci v nejbližších týdnech, pozdní potom až v září.

Nezasadíte si něco nového?
Správný pěstitel vyzkouší každý rok nějakou novou plodinu. Co jste letos zasadili vy? Máte na záhonku třeba brutnák, artyčok nebo čekanku? Jsou to velmi chutné plodiny.

  • Brutnák lékařský – rostlina je vysoká 40 až 90 centimetrů, její mladé zelené listy mají okurkovou příchuť, takže se dají používat do salátů nebo jako špenát, mladé vrcholky výhonů slouží jako koření. Brutnák obsahuje minerální látky, vitamin C i organické kyseliny. Vysévá se až do konce července, ideálně každých 14 dnů nové semeno.
  • Čekanka salátová hlávková – pěstovali ji již staří Římané, má pikantně hořkou chuť, a tak zpestří každý míchaný salát, méně hořká je při pravidelné zálivce. Předpěstované sazeničky se vysazují v druhé polovině července, nejpozději pak na začátku srpna, a sklízejí se na podzim, snesou i slabé mrazíky.
  • Artyčok zeleninový – podobá se vysokému bodláku, sklízejí se jeho poupata těsně před rozkvětem, jsou považována za delikatesu. Může se vysévat přímo nebo po předpěstování, sází se od konce května a přes léto a sklizeň je většinou až další rok. Potřebuje hodně vody.

MÁTE RÁDI ZAVAŘOVÁNÍ?

Červen je měsícem první ovocné úrody. Dají se sklízet třešně, višně, rybíz, angrešt a josta. Zanedlouho přijdou na řadu také meruňky a broskve.

Poněkud neprávem opomíjené ovoce je rybíz, přitom se v podstatě nedá nikde koupit, takže si na něm může pochutnat jen ten, kdo si ho sám vypěstuje. Všechny druhy rybízu mají velké množství vitaminů, zvláště černý, který obsahuje 150 až 300 miligramů vitaminu C na 100 gramů hmotnosti, to je až pětkrát víc, než má třeba citron. Z rybízu se navíc dají upéct skvělé koláče, buchty nebo knedlíky a také se výborně hodí k zavařování.

TIP: Máte letos přebytky ovoce? Využijte je a udělejte si marmelády, kompoty nebo domácí přesnídávky. Výborná je také šťáva lisovaná za studena, tady máte recept! Už jste ji vyzkoušeli?

Nevařená šťáva z rybízu
Potřebujeme pouze rybíz, cukr a velkou sklenici, nejlépe pětilitrovou. Do ní sypeme střídavě rybíz a cukr, až uděláme několik vrstev (čím víc cukru, tím bude šťáva sladší, záleží na vás). Nakonec dáme nahoru cukr, sklenici zavřeme a uskladníme do chladna. Zhruba po třech týdnech se nám vytvoří sladká šťáva, kterou si nalijeme do sklenic a dáme do ledničky.

Červen, čas sladkých červených jahod
Červené plody, které chutnají tak sladce a rozplynou se vám na jazyku… Je jasné, že mluvíme o jahodách, jejichž čas právě nastává. Také je máte tak rádi?

Na planě rostoucích jahodách si podle archeologů pochutnávali už lidé v době kamenné. Více se pak proslavily v době starověkého Řecka a Říma – slavný lékař Hippokratés psal o jejich léčebných účincích a starověcí Římané si je pěstovali jako lahůdku. O několik staletí později je mlsali mniši v klášterech i vládci a králové ve Francii nebo Anglii. Není tedy divu, že se o jahodách často mluví jako o královském ovoci.

Toto drobné ovoce roste na jahodníku. Některé druhy pocházejí z Evropy, jiné se k nám dostaly až po objevení Ameriky. Mezi největší pěstitele dnes patří USA, Francie, Itálie nebo Španělsko.

Jak pěstovat jahody?

Pokud chceme pěstovat jahody, můžeme si vybrat ze dvou základních druhů, jimiž jsou jahody lesní a jahody zahradní (ty se dále dělí na jednoplodící a stáleplodící).

Výhodou jahod je, že keříky nezaberou moc místa, mohou si je tedy zasadit i majitelé malých zahrad. A nejen ti, jahodám se daří i v květináči na balkoně. Pokud se tedy pro ně rozhodneme, můžeme zasadit semena nebo rovnou sazenice.

Výhodou semen je to, že rostliny budou zdravé a nebudou mít žádnou chorobu. Semena se dávají do země v dubnu, sklizeň můžeme čekat další rok. Naproti tomu sazenice mohou plodit už první rok po nasazení, pokud to uděláme na jaře. Ideální doba na sázení nových rostlin je však červenec a srpen, takové se pěkně vyvinou a budou mít příští rok bohatou úrodu. Odborníci doporučují nejpozději po třetí sklizni založit nový záhon na jiném místě.

Jahody nejlépe rostou na vzdušných půdách plných humusu, obzvlášť dobře se jim daří na slunných stanovištích bez větru. Nemají rády stálé vlhko, ale za sucha se musí zalévat.

Nejvhodnější dobou pro jejich sklízení je dopoledne, kdy ještě nejsou ohřáté od slunce, pak vydrží déle čerstvé. Pokud je nesníme hned, měli bychom je umístit do ledničky.

Zdravé ovoce

Jahody jsou bohatým zdrojem vitaminu C a vitaminů A, B a E, minerálních látek a stopových prvků. Říká se o nich, že chrání cévy a posilují imunitní systém.

Víte, že…

  • Jahody obsahují 90 procent vody, a proto jsou vhodné při různých dietách? Kromě toho mají nízký obsah cukrů.
  • Jahody jsou často zdrojem různých plísní? Stačí, když se jen trošku dotknete plodu a na povrchu se udělají prohlubně, které začnou brzy hnít.
  • Měsíční jahody jsou odvozeny od našeho domácího druhu, jahodníku obecného, zatímco zahradní jahody vznikly křížením jahodníku chilského z Jižní Ameriky a jahodníku virginského ze Severní Ameriky?
  • Měsíční jahody mají sice malé plody, ale zato si je můžete vychutnávat od června až do září?
  • Po otrhání je ideální jahody ihned zchladit na 4 až 6 stupňů, aby vám déle vydržely čerstvé?

A tady je ještě jeden recept, který se bude hodit hlavně v horkých letních dnech.

Jahodová zmrzlina

Potřebujeme:

  • půl kila jahod
  • 1 vanilkový cukr
  • 10 dkg cukru
  • 250 ml tučné smetany

Jahody s cukrem a vanilkovým cukrem zalijeme smetanou a dáme do mixéru. Směs mixujeme tak dlouho, dokud se nevytvoří hustý krém. Ten pak rozdělíme do kelímků nebo misek na zmrzlinu a dáme do mrazáku. Přejeme dobrou chuť!

(Lucie Hochmalová)