Svaly na Bali aneb Návrat na světové pódium

Naturální kulturista  z našeho regionu Lukáš Hrubý si pro letošní rok dal vskutku pěkný cíl. A není na něj sám! Přečtěte si nejen o tom, jak se bez dopingu připravit na soutěž světového kalibru.

Lukáši, vidíme se po sedmi letech. V minulém článku jste psal o přípravě na soutěže v naturální kulturistice.
Ano, je to tak. Tehdy jsem končil soutěžní „kariéru“ a podařilo se mi ji završit vítězstvím na světovém poháru na ostrově Bali.

Opravdu? Dodatečně gratuluji! Co jste vůbec ohledně naturální kulturistiky poslední roky dělal?
Po zmíněném úspěchu jsem neměl další motivaci závodit. Náš sport mám ovšem moc rád! Přesunul jsem se nejprve na pozici rozhodčího a poněkud z nouze do role moderátora. Mně i lidem kolem se to zalíbilo natolik, že posledních šest let moderuji téměř všechny soutěže organizace ICN Czech Republic. Zároveň jsem uspořádal pohárovou soutěž v Galerii Butovice a podílím se na organizaci všech ostatních soutěží.

Organizace ICN Czech Republic – co si pod tím máme představit?
Celým názvem ICompete Natural (ICN) je celosvětová organizace zastřešující naturální kulturisty po celém světě. Původně vznikla v Austrálii, kde dnes pořádají soutěže až pro tisíc účastníků. Aktuálně čítá 102 členských zemí a má přes 40 tisíc členů. Zakladatelem je náš přítel Wayne McDonald, který se osobně podílí na organizaci světových soutěží. V České republice je prezidentem Tomáš Procházka, bez něj se neobejde organizace žádné naší soutěže. Já zastávám pozici viceprezidenta.

A největší organizační úspěchy?
Jednoznačně mistrovství světa na podzim 2022 v pražském hotelu Hilton. Kromě příprav jsem měl možnost moderovat všechny kategorie. Jednalo se o 12hodinový maraton, skvělé sportovní výkony, mnoho zahraničních závodníků a velmi dobré hodnocení všemi účastníky. Musím vyzdvihnout Wayna McDonalda s Tomášem Procházkou, ale děkuji i všem ostatním organizátorům a pomocníkům. Bez nich by tato akce nebyla tak úspěšná.


Proč tedy název našeho článku Svaly na Bali?
Letos 24. března jsme připravovali vyhlášení nejlepších sportovců roku 2022, hodnocení sezony a spřádali plány pro rok 2023. A jak už to u starších mužů bývá, u piva jsme něco vymysleli.(smích) Tomáš Procházka závodil naposledy v roce 2003, tedy před 20 lety. Já naposledy před sedmi lety na Bali. A v letošním kalendáři je 11. 11. opět na stejném místě světový pohár. Nápad, abychom se oba bafuňáři vrátili na pódium jako závodníci, byl na světě. Když jsme se následující den před asi 50 závodníky zeptali na jejich názor, všichni nás potleskem a pískotem zavázali to dokázat!

Tak to nemáte možnost couvnout!
To opravdu ne. (smích)

A jak se připravujete?
Máme plán, bez něj to v našem sportu nejde. Příprava obvykle trvá minimálně 12 měsíců rozdělených do tříměsíčních fází. Nám zůstalo pouze sedm měsíců. Proto úkol pro první dva tři měsíce byl jasný: zhubnout! Potřeboval jsem se dostat ze 106 na 93 až 95 kilo na konci května. Tento dílčí cíl se mi podařilo zvládnout. Nyní jsem ve fázi zkvalitňování svalové hmoty a zpevnění kůže po zhubnutí. Následuje rýsovací fáze a pak hurá na pódium.

Zní to docela jednoduše, ale je tomu tak?
Vlastně ano, je to jednoduché. Zároveň velmi těžké. Stačí pouze tři atributy: nákup, příprava jídla, trénink a pohyb. Těžké je vše dodržet.

Můžete být konkrétnější?

1)      Nákup: co si koupíš, to sníš… Kupuji zeleninu, ovoce, libové maso (různé druhy), tvaroh, jogurty, vajíčka, šunku, sýr, z pečiva jen fit chlebíky, olivový olej, koření dle chutí.

2)      Příprava: večer si připravím  2 porce hlavního jídla, na každé ráno snídani a zároveň svačinu. S sebou mám vždy oříškovou nebo proteinovou tyčinku a velkou láhev vody.

3)      Pohyb každý den: jednoduše trénink ve fitku + 15 minut aerobní pohyb nebo kolo, podle času.

Zmínil jste čas. Jak s ním hospodaříte?
Při náročné práci realitního makléře ho mám opravdu nedostatek, o to cennější pro mě je. Moje práce je o poctivém přístupu, plánování a komunikaci. Ve sportu je to stejné. Trénuji nejčastěji od 19 do 21 hodin. Poté si připravuji jídlo. Vozím ho s sebou a jím příležitostně přibližně každé 2 hodiny během dne.

Kulturistika je známá mnoha „doplňky“ stravy, jak jste na tom vy?
Nepoužívám žádné, kromě šumivých vitaminů a minerálů dostupných ve všech obchodech. Mám jedno balení proteinového nápoje od března, které používám do tvarohu jako dochucovadlo. Jinak žádné speciální doplňky. Chci dokázat, že naturální kulturistika je zdravý sport a výsledků  lze docílit stravou a tréninkem.

Máte vzkaz pro naše čtenáře?
Pokud něco děláte, mělo by to kromě významu pro vás samotné mít i přesah. U mě a Tomáše Procházky je inspirovat ostatní. Pro mě osobně také mého dospívajícího syna. Je fajn vidět výsledky cíleného snažení, cítit se zdravý, být maximálně pohyblivý a výkonný.

Říkala jste, že to vše vypadá jednoduše. Pokud se rozhodnete a jdete za svým cílem, je možné toho dosáhnout. Nedávno vyhrála Markéta Vondroušová Wimbledon. Když jsem viděl poslední míček, bylo to tak dojemné… Jistě jí hlavou běžely všechny hodiny dřiny, míček po míčku, trénink od tréninku, prohry, výhry sbírání zkušeností… A najednou se ten sen a cíl splnil! Je to inspirativní. Takový by měl být i náš projekt Svaly na Bali.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů.
Děkuji za příjemné povídání, a pokud mají čtenáři zájem, mohou nás podpořit nebo se inspirovat na Facebooku Svaly na Bali nebo Instagramu případně na www.natural-sport.cz