Partnerství obcí: Gernik
Většina obcí v naší republice má nějakou partnerskou obec v zahraničí. Výjimkou nejsou ani Všeradice. Partnerskou smlouvu s rumunskou obcí Gernik podepsaly poměrně nedávno, v roce 2010, zato je toto přátelství intenzivní. Všeradický starosta Bohumil Stibal jezdí do Gerniku několikrát do roka.
„Jezdím tam docela často, nedávno jsem tam pobýval týden, byl jsem pozvaný na svatbu. Mám radost, že se vzájemná spolupráce daří, rozhýbali jsme hasiče a vše funguje dobře, teď vymýšlíme další aktivity,“ říká Bohumil Stibal.
A jak Všeradice přišly zrovna na obec Gernik v rumunském Banátu?
Čirou náhodou. Před několika lety jsme přemýšleli o tom, že každá správná obec by měla mít nějaké partnerské místo v zahraničí, ale pro nás byla prvotní věc, aby se lidé navzájem domluvili, protože když si nerozumějí, ztrácí partnerství své kouzlo. Ptali jsme se, s kým se domluvíme? Jedině s českými menšinami v zahraničí. A tak jsme hledali, kam se vrhnout, uvažovali jsme i o Chorvatsku nebo Srbsku a nakonec vyhrál Banát. Jeli jsme se tam podívat, a protože jediný Gernik měl v té době českého místostarostu a velikostně na tom byl podobně jako my, slovo dalo slovo a v roce 2010 jsme podepsali partnerskou smlouvu.
Funguje spolupráce s lidmi v Gerniku?
Funguje skvěle, delegace od nás jezdí do Gerniku pravidelně, jejich zástupci byli několikrát u nás. Hasiči z obou obcí se dali dohromady, stýkají se a píšou si. Je dobré, že takhle komunikují, protože už to nezáleží jen na mně, až skončím starostování, bude spolupráce určitě pokračovat.
Památky v obci
Kromě areálu Zámeckého dvora, kde najdete Galerii a muzeum M. D. Rettigové, hostinec a pivovar, se ve Všeradicích nacházejí také další zajímavé objekty.
Kostel svatého Bartoloměje
Na kraji obce směrem od Nesvačil můžete najít kostel svatého Bartoloměje. Byl postaven ve 14. století, ale dneska vypadá samozřejmě úplně jinak, v 18. století byl přestavěn a upravován ještě ve 20. století. Kostel spadá pod řevnickou farnost.
Kostel Církve československé husitské
Nenápadná stavba (asi ze začátku 19. století), která stojí u silnice naproti hostinci, dnes jako kostel nefunguje. Zajímavé je, že dříve to byla židovská synagoga.
Další památky
Mezi památkové objekty patří také roubená chalupa pana Ječného na návsi a bývalý statek u Fousků s barokním štítem. Dále stojí za zmínku výklenkové kapličky u kostela a pět božích muk.
Tradice a každoroční akce
Ve Všeradicích se stále drží hodně tradic. Každý rok se tu koná masopust a máje a na konci srpna tradiční pouť s posvícením. To trvá tři dny, začíná se v sobotu a končí v pondělí pěknou hodinkou.
Už několik let se do Všeradic sjíždějí také malíři a sochaři na mezinárodní sympozium malířů. Jejich tvorba se potom vystavuje v muzeu v Zámeckém dvoře. A v září se každoročně konají kulinářské slavnosti, jejichž součástí je kuchařská soutěž o Pohár
M. D. Rettigové. Kromě toho tu v létě bývají divadla a koncerty a během roku pak zámecké večery s různými hosty.
Kromě Galerie a muzea
M. D. Rettigové, kde se koná sedm výstav ročně, můžete ve Všeradicích navštívit také Muzeum pravěku, které sídlí v budově obecního úřadu. „Díky muzeu jsme získali dotaci a mohli jsme zrekonstruovat budovu celého úřadu. Teď tu máme expozici doby bronzové a časem ji chceme vylepšit, ale zase nám chybějí peníze,“ říká všeradický starosta Bohumil Stibal.
Všechny informace najdete na webových stránkách obce www.vseradice.cz
Téma připravila Lucie Paličková