Středočeský kraj nadále proplácí zdravotnické poplatky

penize corelV posledních dnech se mezi občany Středočeského kraje rozšiřuje informace o tom, že kraj přestane proplácet zdravotnické poplatky.

Jedná se o nepravdivou informaci. Středočeský kraj zdravotnické poplatky proplácí i nadále, o jejich zrušení nikdy neuvažoval. Jde o dezinformaci vzniklou zřejmě na základě červnového rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení regulačního poplatku 100 Kč za hospitalizaci s účinností od 1. 1. 2014. Tato skutečnost ovšem neovlivňuje rozhodnutí Středočeského kraje regulační poplatky (za hospitalizaci, ambulantní péči a pohotovostní služby) vyřizovat a hradit jako doposud.

Lidé se tak nemusí bát, že by jim zdravotnické poplatky nebyly krajem zpětně uhrazeny. Kraj v čele s hejtmanem Josefem Řihákem momentálně jako jediný hradí částky, které občané platí při poskytování zdravotní péče v jakémkoli zdravotnickém zařízení na území Středočeského kraje. „Je mi líto, že se mezi lidmi rozšířila tato fáma. Osobně je mohu ubezpečit, že tyto poplatky proplácíme a budeme proplácet. Považuji za samozřejmost nejen dodržet předvolební slib, ale především pomoci potřebným a sociálně slabým spoluobčanům. Tím, že za ně uhradíme zdravotnické poplatky, jim pomůžeme zvýšit kvalitu života, a především dostupnost zdravotní péče. Vždyť co jiného je v lidském životě důležitější než zdraví,“ uvedl hejtman Josef Řihák.

Kraj zdravotnické poplatky proplácí již od srpna 2010 – a to formou daru. Lidé o proplacení poplatků, které uhradili v jakémkoli zdravotnickém zařízení na území Středočeského kraje, mohou zpětně zažádat pomocí formuláře, který je uveřejněn na hlavní straně krajských webových stránek www.kr-stredocesky.cz.
(mn, dle informací na portálu Středočeského kraje)