Střední Čechy nejžádanější

Střední Čechy nejžádanějšíNejoblíbenějším regionem k životu je v naší zemi Středočeský kraj.

 

 

Okolí Prahy hlásí nejvyšší přírůstek obyvatel ze všech regionů, ale i nejvyšší počet narozených dětí. Oproti tomu klesá počet uzavřených svateb a počet nově příchozích cizinců.

 

Středočeský kraj se stal nejlidnatějším krajem v České republice. S počtem obyvatel 1 251 801 překonal dosud vedoucí Prahu. Za loňský rok se u nás narodilo i 3 719 dětí.

 

„To, že opět vzrostl počet obyvatel kraje, zapříčinila převaha počtu narozených dětí nad zemřelými osobami, ale i vysoký počet přistěhovalých především z ostatních krajů České republiky,“ uvedla pro Mladou frontu Dnes Jana Slavníková z ČSÚ.

 

Z jiných krajů Česka se do Středočeského kraje přistěhovalo 3 581 nových obyvatel. „U stěhování ze zahraničí však došlo k citelnému poklesu a kraj takto získal pouze 137 nových obyvatel,“ doplnila Jana Slavníková. Je to způsobeno především poklesem počtu pracovních příležitostí pro cizince.

 

Pro Čechy je Středočeský kraj přitažlivý především pro množství pracovních příležitostí. „Přírůstek obyvatel ovlivňuje mimo jiné i nízká nezaměstnanost a blízkost pracovního trhu v hlavním městě,“ připomíná Jana Slavníková.

 

Počet obyvatel se podle ČSÚ zvýšil v deseti z dvanácti středočeských okresů. Nejvyšší nárůst je v okolí Prahy. V okrese Praha-východ přibylo 1 432 obyvatel, v Praze-západ 1 298 lidí. Třetí nejvyšší přírůstek byl na Mělnicku, kde přibylo 489 lidí. Úbytek obyvatel zaregistrovaly okresy Kutná Hora a Mladá Boleslav. Nejvíce dětí se narodilo v okresech Praha-západ, Kladno a Praha-východ.

 

Zdroj: MF Dnes