Staňte se s dětmi šlechtici na zámku

Foto: Archiv zámku Nelahozeves
Foto: Archiv zámku Nelahozeves

S přicházející zimou zavřely některé hrady a zámky své brány. Ta od zámku v Nelahozevsi ale zůstává jednou týdně otevřená. Když jí vejdete, můžete se těšit na hájemství renesance, jež skýtá potěšení pro milovníky historie a umění, ale jistě zaujme  i ty, kteří mají rádi aktivní zábavu, při níž se třeba i poučí. Návštěvu zámku v Nelahozevsi však zcela určitě ocení rodiče s dětmi.

Jaký byl život na zámku?
Především děti (a spolu s nimi i dospělí) mohou prožít velmi zajímavý den, pokud se rozhodnou pro prohlídku Život šlechtice od dětských střevíčků. Chlapci a děvčata dostanou jednoduché renesanční kostýmy, které sestávají z plášťů, čelenek a klobouků, a na pár chvil se tak stanou šlechtici a šlechtičnami, poznají, jak dříve žily na zámku děti a jaké radosti a strasti prožívaly. Nemusí být při tom sami. Do dobových kostýmů se mohou obléci i hraví dospělí. Samotná prohlídka trvá 30 minut a je přizpůsobena dětskému vnímání tak, aby se i nejmenší návštěvníci něco dozvěděli.

Po půlhodině ale zábava nekončí. Poté, co si děti užijí historické oblečení, přichází část, kde se dosyta vyřádí. Čeká na ně totiž hodinová kreativní dílna, kde například vyrobí posvátného hada, vytvoří obraz technikou ze16. století, zvanou pietradura, kterou simulují nalepováním kousků papírků. Holčičky si mohou udělat třeba vějíř. Po celou dobu dětského programu si průvodkyně s dětmi povídá, dává jim úkoly, otázky a vše trpělivě vysvětluje. Také dospělí se mohou na cokoli zeptat a průvodkyně jim vždy řekne spoustu zajímavostí. Historie zámku a výklad souvislostí jsou tak poutavé, že si na své přijdou rodiče i jejich ratolesti.

Klasická prohlídka zaujme každého
V jednom z nejkrásnějších renesančních zámků, který začal stavět roku 1553 Florián Griespek z Griespachu, se prochází dvanácti dobově zařízenými místnostmi, například jídelnou, pánskou a dámskou ložnicí, knihovnou, zbrojnicí, sálem s trofejemi či přijímacím salonem. Podle projektové manažerky Zdeňky Niklové si pánové obvykle užívají zejména pobyt ve zbrojnici a v sále s trofejemi a dámy se zase vyžijí v kněžnině budoáru. Kochat se můžete vzácnými obrazy starých mistrů, například Rubense, Brueghela, Cranacha nebo Veronese. Uvidíte také nádherný stylový nábytek, přičemž některé kusy jsou zdobené zmiňovanou technikou pietradura, která spočívá ve skládání mozaiky z tenkých plátků drahých kamenů.

Zajímavosti

  • Sgrafita na zámeckých stěnách znázorňují scény z Bible a antické mytologie. Zámek nabízí expozici Pohled do šlechtického interiéru rodiny Lobkowiczů, která ukazuje jejich životní styl, konkrétně knížete Ferdinanda Zdeňka z 19. století.
  • Od listopadu do března je zámek otevřen o nedělích od 9 do 17 hodin. Od dubna do října je pak otevírací doba od úterý do neděle ve stejném čase.
  • Dětské prohlídky začínají vždy v 11 a ve 14 hodin.
  • Z Prahy je dobře dostupný vlakem z Masarykova nádraží, odkud dojedete do Nelahozevsi za zhruba 50 minut. Zámek je od nádraží vzdálen 5 minut chůze.
  • Vyrazíte-li autem, můžete zaparkovat zdarma přímo u zámku. V době naší návštěvy probíhaly na některých příjezdových trasách k zámku opravy a bylo nutné se řídit aktuálními objížďkami. Termín ukončení prací není jasný, proto sledujte aktuální zprávy na webu zámku.
  • Vzhledem k tomu, že otevírací doba je pouze jednodenní, je dobré si prohlídku rezervovat ve všedních dnech na telefonu +420 315 709 154 nebo e-mailu info@zameknelahozeves.cz.
  • Za klasickou prohlídku zaplatí dospělá osoba 110 Kč, senioři a studenti 65 Kč, děti do 6 let a ZTP mají vstup zdarma. Cena dětské prohlídky je 100 Kč na osobu, přičemž děti do 3 let mají vstup zdarma. Lze využít také rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti do 12 let) za 340 Kč.

Tip
Pod zámkem se nachází rodný dům hudebního skladatele Antonína Dvořáka s muzeem. Pokud byste chtěli návštěvu zámku spojit s jeho prohlídkou, v neděli je otevřen 1. a 3. týden v měsíci. Podrobnější informace najdete na stránkách Národního muzea.

(lh)