Situace se měnila z hodiny na hodinu

Ilustrační foto: ICP

Co se mimo jiné musí zařídit na úřadech, když je v celé republice karanténa a v důsledku toho zrušeny veškeré akce, nám popsala Andrea Kudrnová z kulturního odboru Dobřichovice.

Andreo, v Dobřichovicích jste zrušili veškeré akce do poloviny dubna. Bylo náročné všechno zorganizovat?
Za kulturní centrum města Dobřichovice jsme měli na březen a duben naplánované přednášky, koncert Marty Tӧpferové s argentinským triem, koncert Jana Hrubého a divadélko pro děti. Rušení akcí se dalo čekat, v první vlně restrikcí jsme je odvolávali postupně, protože situace se měnila ze dne na den, někdy i z hodiny na hodinu.

Co bylo nejtěžší?
Nejbolestnější bylo asi zrušení koncertu Marty Tӧpferové, která vyjednala turné po České republice společně s dalšími zahraničními hudebníky žijícími ve Francii, v Argentině a Německu. V první fázi nikdo nevěděl, jak se situace bude dál vyvíjet, hodně klubů se dokonce zpočátku snažilo vymyslet způsob, jak udržet alespoň omezený provoz, který byl nejdříve povolen pro sto lidí včetně personálu. Ale když nastalo o pár dní později omezení na třicet lidí, bylo jasné, že už je situace neudržitelná a vše se zruší.

S mnoha umělci se znáš osobně, jak současnou situaci vnímají?
Nyní je samozřejmě na prvním místě zdraví a prevence. Pokud mám ale hodnotit pocity umělců, kromě obav o své zdraví řeší také existenční starosti. Často jsou bezradní a moc sami nevědí, z čeho uhradí zdravotní a sociální pojištění, nájem a další poplatky. Ráda bych ještě zmínila, že mnozí umělci, s nimiž jsem v kontaktu, jsou optimističtí, nepropadají panice a snaží se naopak šířit pozitivní emoce skrze své umění.

Hledají se nové termíny pro plánované akce, nebo někteří vystupující akci rovnou zrušili?
Přednáška spisovatele a badatele Filipa Vojtáška Dobřichovice pod palbou hloubkařů by měla proběhnout 11. června. Koncert Marty Tӧpferové a argentinského tria Gabo Naase jsme přeložili na letošní 9. listopad. O dalších termínech zatím nejednáme, ale počítáme s přeložením všech akcí.

Co mají dělat lidé, kteří už si koupili vstupenky?
Vstupenky budou samozřejmě platné i v náhradním termínu, ale diváci je mohou i vracet. Bylo by vhodnější posečkat, až se opět budeme moci více osobně vídat. Ale pokud by někdo naléhal, mohu vracet vstupenky z městského úřadu, ideálně po předchozí domluvě na telefonu 257 712 182. Infocentrum je nyní uzavřeno a vstupenky jsou tedy stažené na městský úřad.

Lucie Hochmalová