Řidiči linkových autobusů v kraji dostanou přidáno

Ilustrační foto: DPP – Petr Hejna

Středočeský kraj neočekává žádné stávky řidičů linkových autobusů. S navýšením jejich mzdových tarifů, které schválila vláda, počítal v předstihu při přípravě krajského rozpočtu pro rok 2017.

„Pro tento účel bylo při zpracovávání rozpočtu Středočeského kraje na navýšení mezd řidičů linkových autobusů počítáno s částkou 124 milionů korun. Je to dostatečná částka, aby dopravci mohli řidičům zvýšit nejnižší mzdu ze 71,60 korun na 98,10 korun za hodinu a navýšit i odměny za čekání mezi spoji, tzv. čekačky,“ upřesnil náměstek pro oblast financí Gabriel Kovács.

Dopravci dostanou tyto finanční prostředky od kraje na své účty v co nejkratším termínu. Stane se tak po uzavření dodatků smluv o závazku veřejné služby s jednotlivými dopravci. „Návrh na financování dopravní obslužnosti Středočeského kraje pro rok 2017, jehož obsahem bude i návrh na uzavření smluv s dopravci, by měla krajská rada projednat již tento čtvrtek. V dubnu by pak měly být smlouvy uzavřeny a podepsány. Takže finanční prostředky včetně krytí zvýšených platů řidičů, vyplácených už od ledna, budou středočeským dopravcům poskytnuty příští měsíc,“ upřesnil radní František Petrtýl.

„Zastávám názor, že pokud Středočeský kraj rychle doplatí dopravcům peníze, neměl by být perzekvován jako ostatní kraje, které neplní nařízení vlády. Přes všechna ujištění však dopravci zatím stále nedostali ani korunu,“ prohlásil předseda Odborové organizace ČSAD Střední Čechy Karel Vostruha s tím, že se ve čtvrtek zúčastní celostátního odborového sněmu, kde se definitivně rozhodne o dalším postupu odborů ve věci připravované stávky.

Radní Petrýl doplnil, že rozumím nespokojenosti řidičů, kterým se může zdát administrativní proces související s navýšením platů zdlouhavý, nicméně nyní je již ve finální fázi.

(red)