Řevnice a Černošice se připojí k festivalu Den architektury

Součástí dne architektury bude i Beroun Foto: z archivu organizátorů

DOLNÍ BEROUNKA –  K letošnímu festivalu Den architektury se připojily také Řevnice, Černošice a Beroun. V rámci festivalu se ve dnech 1. až 3. října koná kolem 300 akcí v 80 městech a obcích po celé republice a na Slovensku.

V Řevnicích bude součástí oslav architektonická procházka nazvaná Řevnice – vlakem, vozem, lodí, pěšky… kolem. Koná se v neděli 3. října od 16 hodin, sraz je na nádraží. Povídat se bude o cestování a dopravě a jak se zapsaly do architektury města s architektkou Dariou Balejovou. Architektka Balejová organizuje též promítání snímku L’esprit Le Corbusier, který proběhne 2. října v 18 hodin v budově Staré školy. Kromě toho od neděle 3. října až do 10. listopadu můžete zhlédnout výstavu Česká cena za architekturu, což je souhrnná výstava 30 realizací nominovaných zahraniční porotou na Českou cenu za architekturu 2021. Výstava je k dispozici v ulici Pod Lipami.

Festival nabídne bohatý a zdarma přístupný program exkurzí do běžně nepřístupných budov, procházek, ale i cyklovyjížděk, výletů vlakem či lodí s poutavým výkladem. S cílem upozorňovat na kvalitní architekturu a představovat ji v širších souvislostech láká na historické skvosty i současnou architekturu, zapomenutá místa, bývalé továrny i sakrální architekturu. V letošním roce se festival vydává v rámci hlavní programové linie „dopravních spojnic“ po nejrůznějších tratích i cestách, a to současných i minulých, po nádražích a dalších stavbách spojených s dopravou. Druhé stěžejní téma letošního ročníku připomíná na nejrůznějších místech po republice výročí 150 let od narození Jana Kotěry, zakladatele moderní architektury u nás.

„Naším cílem je propagace architektury a představování konkrétních staveb či jejich autorů v širších souvislostech. V letošním roce poukazujeme na propojování měst a obcí, nejen s ohledem na dopravní propojení, ale i na pěší cesty mezi obcemi, stezky krajinou a podobně,“ vysvětluje zakladatelka a ředitelka Dne architektury, Marcela Steinbachová.

Veškeré informace a seznam měst je na webu www.denarchitektury.cz.