Rekonstrukce lávky se nejspíš pozdrží

 

foto: wikipedia.org
foto: wikipedia.org

Stavební firma SDS EXMOST, která měla provést rekonstrukci berounské lávky přes Litavku, na poslední chvíli od realizace odstoupila.

Město Beroun o tom navíc informovala až v poslední den lhůty, do kdy měli zástupci firmy podepsat smlouvu o dílo. Rekonstrukce se tak nejspíš pozdrží.

„Vítězná firma se bezprostředně po ukončení výběrového řízení snažila navýšit vysoutěženou částku o vícepráce za statisíce korun. S tím jsme ale nemohli v žádném případě souhlasit,“ rekapituluje berounská starostka Šárka Endrlová, podle které tento případ jasně ukázal stinnou stránku výběrových řízení, kdy jejich jediným a hlavním kritériem musí být cena. „Některé firmy totiž záměrně nabídky podhodnocují, aby zakázku získaly. Pak ale nejsou schopny dostát svým závazkům,“ uvedla Šárka Endrlová.

Město využilo možnosti plynoucí ze zákona o veřejných zakázkách a okamžitě začalo jednat s firmou SMP CZ, která ve výběrovém řízení skončila jako druhá. Firma již potvrdila, že má o zakázku zájem.

„Jejich nabídka je ovšem vyšší, a proto bude nutné navýšit rozpočet. Za tímto účelem bude svoláno 6. istopadu veřejné zasedání zastupitelstva, které musí změnu rozpočtu schválit,“ uvedla Endrlová. Do té doby by mělo být jasné, zda rekonstrukce lávky začne přípravnými pracemi ještě v letošním roce a nebo bude přesunuta kvůli neplánovanému zdržení a povětrnostním podmínkám až na jaro.

Pavla Švédová