Rauty, party, recepce – dobré jídlo a pití v rukou odborníků

Rauty, party, recepce – dobré jídlo a pití v rukou odborníkůCatering a služby s ním spojené dnes nabízí mnoho společností.

Jsou to hotely, restaurace, cateringové organizace se zaměřením na velké akce, malé cateringové firmy či soukromníci pohybující se ve svém okolí. Všechny tyto subjekty spojuje jedno a to samé: gastronomie.

Jedlo se, jí se a jíst se bude. V současné moderní době všechny firmy neustále přicházejí s něčím novým, dokonalým a snaží se oslnit. Pestrými jídly, kvalitou, zajištěním akcí na klíč, doprovodným programem atd.

Nejdůležitější věcí a podstatou, pokud se jedná o jídlo a pití, je uspokojit mlsné jazýčky a nasytit všechna bříška, dětmi počínaje a těmi nejstaršími konče. Podíváme–li se na nabídky okolo nás, dá se říct, že společnosti se snaží nabídnout vše, na co byste si jen mohli vzpomenout. Většina zákazníků, kteří vyhledávají cateringové služby, využívá k získání informací internet. Najdou tam značnou škálu nabídek specializovaných firem, velkých i těch malých, které nabízejí pouze omezené množství služeb.

Všechny firmy, které se zabývají cateringem, oslovují své potenciální zákazníky podobně: nabízejí rauty, firemní večeře či obědy, konferenční či poradní pohoštění, recepce, cocktail party, svatby, obchodní jednání s jídlem, firemní akce s vařením, degustační akce se sommeliéry, zahradní grilování, brunche, rodinné oslavy, kurzy vaření, dodávky obědů i nápojů, mobilní kuchaře nebo netradiční catering, vše s kompletním servisem.

Zkušený zákazník si pak vybírá na základě pozitivních referencí z internetu či doporučení známých a sousedů. Dále ho může zaujmout speciální nabídka, jež předčí konkurenci.

Jste větší firma, pořádáte akci a potřebujete zajistit pohoštění pro 100 lidí? 

Záleží na tom, zda už jste využili nějakou cateringovou společnost, kolik máte finančních prostředků, jak moc by mělo být pohoštění honosné. Pokud takový zážitek nemáte, pak je dobré si zjistit, jaké mají firmy reference, oslovit více takových, které jsou schopné pro vás připravit předběžnou nabídku a samy vám sdělit, zda vám dokážou vyjít vstříc ve všech požadavcích.

Rodinné oslavy

Pokud chcete pořádat rodinnou oslavu, je možné soustředit se na firmy menšího typu, které mají zkušenosti s  malými oslavami a podobnými akcemi. Často je najdete ve svém okolí, takže nemusíte vkládat tolik financí do dopravy. V tomto případě se opět vyplatí oslovit více firem a zjistit, zda jsou schopné udělat oslavu podle vašeho přání a zadání, např. „ve francouzském stylu“.

Většina firem specializujících se na catering už má mnohaleté zkušenosti a najdete v nich profesionály v daném oboru.

Zákazníkova představa

Na opačné straně, tedy u zákazníka, se setkáváme s otázkou: „Co jsou zač? Jakou máme představu? Kde a v čem se pohybují? Koho by mi kdo doporučil? Který styl preferuji? Jaký je cenový rozsah? Proč bychom si měli objednávat právě tuto společnost?“ Dotazů může být mnoho, pro klienta je vždy nejpodstatnější uspokojení potřeby výborného jídla, pití a společenského vyžití.

Jak poznat, že je firma „dobrá“

V době internetu by každá firma měla mít své webové stránky, na nichž se prezentuje a kde zákazník získává informace. Někdy se dá už po otevření firemních stránek poznat, zda je společnost pro vás tou pravou. Hodně samozřejmě záleží na prvním dojmu. Další podstatnou věcí jsou reference a osobní doporučení. Potom už záleží jen na vás, koho si vyberete.

Komu je vlastně catering určen?

Všem vrstvám společnosti. Nadnárodní společnosti, akciovky a velké firmy využívají pro svou prestiž catering ve formě rautů, konferenčních či poradních pohoštění, recepcí, kde se cenové relace pohybují ve statisících i milionech. Menší firmy zase touto formou rády stmelují kolektiv zaměstnanců či klientů, pořádají obchodní večeře a obědy či pohoštění při oslavách. Náklady jsou v řádu desetitisíců korun. Fyzické osoby a běžní občané používají catering pro rodinné oslavy, narozeniny, promoce, svatby, vernisáže, zahradní party nebo grilování. Zde se jedná o tisíce až desetitisíce korun.

Ať jde o velkou firmu nebo jen malého zákazníka, každý vždy najde odpověď na otázku: „Proč využít služeb a nechat cateringovou společnost zařídit za nás to podstatné?“ „Protože dostaneme dobré jídlo, pití a zábavu. I když to občas stojí i o pár korun víc.“

Jsou všechny firmy schopné zajistit akce pro 500 lidí a víc, nebo to dokážou jen některé? 

Zaleží na velikosti požadované akce a na tom, pro koho je určená. Pokud jde o konference, přehlídky, velké firemní oslavy, je dobré oslovit některou z větších cateringových společností s velkým kapitálem a vyšším počtem zaměstnanců, kteří umí akce tohoto typu zabezpečit. Malé firmy se zaměřují spíše na drobnější programy a v určitých ohledech jsou zajímavější než ty velké.

Rauty

Pokud patříte mezi ty, kteří si o cateringových službách myslí, že by si je nikdy nemohli dovolit, zkuste se zamyslet nad tím, co by pro vás mohlo znamenat slovo raut.

Někdo si může představit honosné a drahé pohoštění s „welcome drinkem“, jiný má pocit, že je to jen snobská záležitost. Někteří vidí nadívané křepelky v lanýžové omáčce s různými variantami mini-jednohubek za neskutečnou hromadu peněz. Ano, může to tak být. Proč ne? Raut je druh pohoštění, které se dá přizpůsobit všem, jak velkým, tak i menším skupinám.

Neustále slyšíte, jak se bude zdražovat, jaká je nezaměstnanost. Ten, kdo si půjčil na auto nebo bydlení, má velké obavy, zda bude schopen splácet. To všechno jsou situace, které nás nutí přemýšlet tak, abychom šetřili a vyvarovali se zbytečných výdajů. Ale proč? Myslíte, že tu budete tři sta let? Pokud ano, tak si nedopřejte nic, co by vám mohlo jednou za čas udělat radost. Jakou?

Například oslavu narozenin alespoň pro dvacet a více lidí, zahradní party s grilováním býka nebo raut či pohoštění s teplým a studeným bufetem v pronajatých prostorách či ve své firmě. Možná byste si chtěli pozvat přátele domů na zajímavou večeři, která by byla o více než třech chodech. To vše se dá zařídit a vy s tím nemusíte mít žádné starosti. Prostě je přenechejte někomu, kdo tomu rozumí. Mějte jen nápad, chuť se bavit a odsuňte obavy stranou! Ochutnávejte z dobrých pokrmů a popíjejte lahodný mok.

Mobilní kuchař i kurzy vaření

Věděli jste, že v případě rodinných oslav si můžete zajistit takzvaného mobilního kuchaře? Připraví vám večeři o několika chodech přímo ve vaší kuchyni, buď s vámi, kdy se můžete něčemu přiučit, anebo samostatně. A necháte se obsloužit u vás doma u stolu. V těchto případech je dobré se poohlédnout po osobních doporučeních nebo referencích na internetu. Najdete tam například nabídku tohoto znění: Mobilní kuchař: „Nevíte si rady s přípravou večeře pro známé nebo rodinu? Rádi k vám přijedeme a připravíme ji za vás nebo vás vařit naučíme.“ Tato služba je dnes velmi žádaná.

Další z oblíbených aktivit jsou kurzy vaření. Probíhají přímo v restauracích a hotelích, v pronajatých prostorách nebo přímo u vás doma. Pokud se rozhodnete pro kurz vaření doma, dá se spojit s pozváním přátel na večeři, při níž prezentujete své menu připravené pod taktovkou odborníka.

Závěrem se dá říct, že veškeré služby, určené firmám i jednotlivcům, jsou tu proto, aby byly využívány pro usnadnění života a uspokojení různých potřeb. Mezi ně patří především dobré jídlo, pití a třeba i lahodný mok.

Jaromír Horáček, bt