Projděte se obřími plástvemi a poznejte svět včel

Foto: archiv Včelího světa Hulice
Foto: archiv Včelího světa Hulice

Malé děti i mnoho dospělých milují včelí med. Nejraději ten od včelaře. Poutavý svět, kde sladká dobrota vzniká, přibližuje unikátní expozice v Hulicích.

Když se řekne „pilný jako včela“, vězte, že jen málokdo z nás by se svou pracovitostí k tomuto rčení přiblížil. Včelí dělnice jsou totiž tak vytrvalé, že kvůli výrobě kilogramu medu musí navštívit zhruba 2 miliony květů a urazit cestu tak dlouhou, jako by dvakrát obkroužily zeměkouli.

Obec Hulice leží v okrese Benešov ve Středočeském kraji, zhruba 14 kilometrů západně od Vlašimi. V současné době je cílem všech, kdo chtějí proniknout do tajů světa včel. V bývalé škole zde vznikl projekt, který je ve středoevropském měřítku unikátní svým obsahem i rozsahem. Hravou a nenásilnou formou totiž představuje včelí svět. V souladu s moderními poznatky o vzdělávání umožňuje osahat si ho doslova na vlastní kůži. V prvním patře procházíme velkým včelím úlem s obřími plástvemi a dozvídáme se spoustu informací ze světa pilného hmyzu. Například, jak si včely dokážou vytvořit matku, pokud o tu stávající přijdou. Další tajemství pak objevujeme sami prostřednictvím dotykových monitorů, puzzle či kvízu. Pro reálný zážitek si můžeme pustit i zvuky úlu.

Venku pak na nás čekají dva prosklené úly, ve kterých si můžeme včely prohlédnout zblízka. Je tu také okrasná bylinková zahrádka, na níž včely sbírají pyl a nektar. Vidíme je tak přímo při práci. I my se můžeme pustit do díla a vyrobit si svíčku pro radost. Nebo zavítat do obchodu s netradičními včelími produkty, počínaje těmi k mlsání, snědku či pití přes suvenýry až po výrobky pro zdraví a krásu.

Přestože včelí svět není přímo „za humny“ a musíme urazit kus cesty, výlet za to stojí. Může se stát i příjemnou zastávkou po cestě na dovolenou či (prodloužený) víkend. Kraj blanických rytířů nabízí mnoho zajímavých míst k návštěvě.

Pokud máme víc času, můžeme s hravými dětmi navštívit blízké hřiště. Nebo se vydat za poznáním do tzv. vodního domu, dalšího zajímavého projektu, který je vzdálený zhruba kilometr.

Doprovodné akce ve Včelím světě

  • 21. května Medová noc
    Noční prohlídka atraktivního rozsvíceného obřího úlu s mícháním medovo-bylinných koktejlů, ochutnávkou medů, medoviny a možností vyzkoušet kosmetiku s včelími produkty.
  • V červnu, pokud bude med, proběhne veřejná ukázka vytáčení medu.
  • 30. července Večerní komentované prohlídky
    S předním včelařským odborníkem MVDr. Miloslavem Peroutkou.
  • 29. a 30. října Perníčkův víkend
    Oblíbená sobota a neděle, kdy si návštěvníci zdobí perníčky.

Další informace jsou na webu Včelího světa.

(Lucie Hejbalová)