Prohlídka zámku Svinaře už tuto sobotu

Prohlídka zámku Svinaře už tuto sobotu

Nejedná se o klasické představení zařízeného honosného sídla šlechty.

Půjde de facto o prohlídku staveniště, respektive objektu, který je „v polovině cesty“ mezi totálně vybydlenou ruinou a budoucím společensko-kulturním centrem severního Podbrdska.

Zámek Svinaře, znárodněný po roce 1948 původním majitelům, sloužil v období socialismu jako sídlo státního statku. „Péče“ vlastníků v této době ho proměnila v ruinu a zdálo se, že jeho osud je zpečetěn. Před několika lety jej však zakoupil svinařský rodák Jiří Nosek a začal jej systematicky rekonstruovat. V současné době je hlavní objekt staticky zajištěn, má nové střechy, vyměněná okna, zrekonstruované interiéry, odborně sanován a upraven byl park, stejně jako dvůr-nádvoří.

Bývalá sýpka již slouží k pořádání kulturních akcí.

Do doby, než bude areál definitivně rekonstruován a restaurován, však je ještě daleko. V této situaci jsme se rozhodli představit zámek veřejnosti, umožnit jeho prohlídku a zároveň prezentovat výrazný posun, který nastal v uplynulých letech. S majitelem jsme dohodli zpřístupnění parku, dvora a opravených interiérů. Sám se také zhostí role průvodce výprav, které se budou vydávat na obhlídku hlavní zámecké budovy, respektive zámeckého parku. K tomu jsme připravili doprovodný kulturní program, který je z větší části stylizován do 80. let minulého století, samozřejmě s ironickou nadsázkou. Jeho součástí budou také výstavy historických automobilů, motocyklů i zemědělské nebo hasičské techniky a dožínkový „retroprůvod“. Pamatujeme na seniory i na program pro děti – pro ty připravujeme různé soutěže, malování, projížďky na koních v zámeckém parku atd. Pro návštěvníky ze vzdálenějšího okolí, zejména pro ty, kteří nedisponují vlastním autem, bychom rádi zajistili dopravu historickým autobusem.

V případě nepřízně počasí se program bude odbývat přímo v zámku.

Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství ing. Petra Bendla a senátora Jiřího Oberfalzera.

(mif)