Procházka kolem soch na Krásnou stráň 

Foto: Lucie Hochmalová

DOLNÍ BEROUNKA – Zima se blíží a občas nám již ukazuje svou sílu. Ale i tak nás určitě čeká ještě mnoho krásných dnů, které můžeme využít k procházkám. Tentokrát vás zveme na krátký pěší výlet za přírodou i uměním kolem Karlíku.

Většina z vás už nejspíš někdy viděla mramorové sochy stojící u křižovatky nedaleko parku v Dobřichovicích. Možná ale nevíte, že nejsou jen ojedinělou sochařskou výzdobou města. Tady u barokního sousoší Piety totiž začíná zajímavá turistická i umělecká cesta, která vede podél silnice až do Karlíku.

Cesta mramoru

Sochy se zde objevují od roku 2004 díky iniciativě akademického sochaře Petra Váni z Karlíku. Ten od roku 2003 pořádá v Dobřichovicích sochařská sympozia nazvaná Cesta mramoru, během nichž vznikají jedinečná umělecká díla známých českých i zahraničních sochařů. „Pojďme ukázat zvláštní kouzlo našeho místa. Krajiny, kde je v kopcích kámen jménem mramor. Pojďme zkusit oživit tradici práce s tímto kamenem. Zkusme dát prostor k tomu, aby z tohoto našeho kamene mohly rozkvést v krajině sochy,“ přiblížil Petr Váňa myšlenku založení sympozia v roce 2002.

A sochy v krajině od té doby přibývají. Když vyrazíte Karlickou ulicí z Dobřichovic směrem na Karlík, už navíc nemusíte po silnici. Po pravé straně můžete jít asi kilometr dlouhou cestou na kraji pole a během ní obdivovat zmíněná umělecká díla. Poslední tu přibyla roku 2018 a od nich už je na dohled karlický kostel.

Karlický kostel

Pokud nejste zkušení chodci, můžete se od poslední sochy vrátit zpět do Dobřichovic. Byla by však škoda minout samotný Karlík, takže vám doporučujeme delší procházku až ke kostelu svatého Martina a Prokopa. A klidně i dále přes Krásnou stráň do Vonoklas.

Karlický kostel má dlouhou historii. Původně na jeho místě stála románská rotunda svatého Martina, postavená už ve 12. století údajně za vlády krále Přemysla  Otakara I. Další přestavby proběhly v 18. a v 19. století. Zajímavý je také přiléhající hřbitov.

Krásná stráň

Po krátké zastávce u kostela můžete projít obcí směrem na Karlické údolí. Cestou uvidíte na levém chodníku dvoumetrovou černou šachovou figurku s královským znakem. Patří do série Karlštejnské šachy (další figurky jsou rozmístěné po celém našem regionu).

A poté vás čeká poněkud náročnější část. Na první křižovatce se dejte podle ukazatele doprava na Krásnou stráň. Po zelené turistické značce dojdete až do Vonoklas, což jsou sice pouze dva kilometry, ale lesní cestou vedoucí po rovince i do kopce. Námaha však stojí za to. Čekají vás překrásné výhledy, například z Karasovy vyhlídky budete mít Dobřichovice i část údolí Berounky jako na dlani. A navíc je v lese krásně i v zimě.

Pokud si na výpravu vyhradíte dostatek času, dojdete až do Vonoklas, případně ještě dál do Černošic, vzdálených od Karlíku necelých šest kilometrů. Odtud je možné dojet zpátky vlakem. Zdatní turisté si jistě rádi projdou také naučnou stezku Okolím Vonoklas. Měří osm kilometrů a nabízí další zajímavosti. A ti, co příliš chodit nechtějí, mají možnost se kdykoliv vrátit zpět do Karlíku a Dobřichovic.

Lucie Hochmalová