Přivolejte jaro návštěvou hradu Točník

Přivolejte jaro návštěvou hradu TočníkJaro se blíží, počasí začne být teplejší a přívětivější. Příjemný svěží vzduch prosycený prvními paprsky slunce mnohé z nás vytáhne ven. Jednou z možností, kam vyrazit na výlet, je hrad Točník.

Dějiny hradu

Hrad Točník je jedním z nejmladších hradů v Čechách, pochází až z konce 14. století, kdy jej nechal vystavět Václav IV. Byl postaven k reprezentativním účelům. Další panovníci však o hrad neměli zájem, a tak začal pustnout. Okolo roku 1641, kdy sloužil dokonce jako vězení, byl částečně opraven. Ani to ho ale nezachránilo od zkázy, od roku 1674 nebyl obýván a nakonec z něj zbyly jen ruiny. Hrad byl znovu zrekonstruován až ve 20. století.

Hrad dnes

Mohutný Točník je nepřehlédnutelným prvkem krajiny. Jeho zdi jsou vidět z veliké dálky, cestu k němu určitě nemůžeme ztratit. Nahoru k hradu ale musíme pěšky. Jednou z možností je strmá pěšinka, kterou najdeme hned za vesnicí, vede zde červená a žlutá turistická značka. Druhou možností je štěrková cesta, která je pozvolnější a zejména pro děti vhodnější. Pokud se vydáme kolem hradeb zleva, dojdeme k západní bráně. Ta je sice pro turisty zavřená, ale je odtud krásný výhled do kraje. K hlavní bráně se dostaneme přes mostek nad hradním příkopem. Příkop je už dávno vyschlý, ale úplně opuštěný není. Za ohradou s mohutnými kůly v něm bydlí medvědi. Bránou, kterou projdeme do hradu, kdysi projížděl i král Václav IV. Roku 1524 ji však Jan z Vartemberka nechal zazdít, znovu otevřena byla až před několika lety. Na prvním nádvoří si zakoupíme vstupenky a pokračujeme další bránou na druhé nádvoří. Tady můžeme vidět studnu z roku 1530, která je hluboká 95 metrů. Nádvořím také můžeme projít do tzv. purkrabího paláce. V přízemí paláce byly stáje a patro sloužilo k reprezentativním setkáním. Jádrem hradu je královský palác, do kterého se dostaneme z horního nádvoří. Hlavní palác je nejlépe zachovalou částí hradu. Součástí paláce je také kaple svatého Bartoloměje. Z nádvoří se můžeme podívat také do sklepení.

Na hradě se v sezóně koná mnoho akcí. Na nádvořích řinčí meče při přehlídkách historického šermu, v létě se zde konají hudební festivaly nebo historická divadelní představení.

Jak tam

Nejlepším výchozím bodem je vesnička Točník. Autem se sem dostaneme po plzeňské dálnici, přes vesnici Žebrák, kde je směrovka přímo na Točník. Autobus jede na Točník z Berouna nebo ze Zdic, kam se dostaneme vlakem. Hrad je v jarních měsících (březen, duben) otevřen o víkendu od 10 do 16 hodin. Od května je otevřen denně mimo pondělí. Základní vstupné je 50 Kč, pro děti zlevněné na 30 Kč.

Proč: krásný zážitek

Jak tam: autem, autobusem

Kdy: o víkendu

Na jak dlouho: půldenní výlet

Kam: vesnice Točník

Info: www.tocnik.comwww.tocnik-zebrak.cz