Přednáška představí Josefa Mánesa a jeho působení v Litni

LITEŇ – První červnový víkend 2. až 4. června bude na zámku v Litni probíhat výtvarný víkend s názvem Očima Josefa Mánesa. Výtvarný víkend je součástí programu 12. ročníku Festivalu Jarmily Novotné.

Zájemci o malování v plenéru se setkají na tři dny na zámku v Litni, kde budou tvořit pod vedením malíře Ondřeje Malečka a edukátorky Národní galerie Moniky Švec Sybolové. Tento výtvarný víkend je rovněž doprovodnou akcí výstavy Národní galerie Josef Mánes – člověk, umělec, legenda, která právě probíhá ve Valdštejnské jízdárně v Praze.

V neděli 4. června v 15 hodin se můžete přijít podívat do budovy nově zrekonstruované oranžerie, kde bude připomenut Josef Mánes na speciální přednášce o jeho životě a působení na zámku v Litni. Tento slavný český malíř byl přítelem rodiny Daubkových a na zámek v Litni rád a často jezdil. Vytvořil zde několik portrétů členů rodiny a skici z malebného okolí. Jeho nejslavnější obraz Josefína dostala světoznámá operní pěvkyně Jarmila Novotná Daubková jako svatební dar a dlouho pak tento obraz zdobil interiér zámku. Přednášku připravila edukátorka Národní galerie Monika Švec Sybolová. Po přednášce bude následovat krátká vernisáž děl vzniklých na tomto výtvarném víkendu.

Celý program je zdarma a zve širokou veřejnost na slavnostní otevření překrásně zrekonstruované oranžérie. Obnova oranžerie byla uskutečněna s pomocí Středočeského kraje.