Přebor ZŠ Řevnice v šachu

ZSRevnice_jirka_ondra_kolDen před začátkem jarních prázdnin řevnické školy, tedy v pátek 28.2.2014, se v Lidovém domě v Řevnicích hrál Přebor ZŠ Řevnice v šachu.

Přebor se těšil velkému zájmu dětí, přihlásilo se jich 42, což je v poměru k počtu členů šachového kroužku, kteří řevnickou školu navštěvují, číslo úctyhodné.

Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol tempem 2×15 min. Mezi favority patřili v obou kategoriích zejména současní i bývalí členové řevnického šachového kroužku, z nichž nejvyšší kvalifikaci měl Jirka Kolomazník (4.B), který je držitelem 3. výkonnostní třídy, následován dvěma držiteli čtvrté výkonnostní třídy, kterými byli Jirkův bratr Ondřej Kolomazník (5.A) a Kryštof Vávra (9.B). Zajímavé bylo sledovat, jestli někomu z ostatních podaří se mezi tyto “profesionály” vklínit, tentokrát se to ale nikomu nepovedlo. Mezi startujícími bylo i sedm dívek, což je vzhledem k běžnému šachovému poměru velmi slušné číslo. Jediným účastníkem, který řevnickou školu nenavštěvuje (ale bude) byl ani ne šestiletý předškolák Alex Jonáš.

Turnaj proběhl hladce, i když jsem jako rozhodčí měl podle očekávání o něco víc práce než na běžných turnajích, protože znalost šachových pravidel měla u většiny dětí k dokonalosti dost daleko, nakonec se ale hrálo celkem korektně.

Na předních stolech obou turnajů se už od začátku usadili favorité a zůstali na nich až do konce. V turnaji mladších žáků byla rozhodující partie mezi bratry Jiřím a Ondřejem Kolomazníkovými. Ta skončila remízou a všechny ostatní partie Jirka s Ondrou vyhráli, takže o prvenství rozhodovalo pomocné hodnocení, kterým je součet výsledků všech soupeřů posuzovaných hráčů a toto kritérium rozhodlo o vítězství Ondry. Protože se turnaje zúčastnilo několik žáků prvních tříd, vyhlásili jsme pro ně kategorii prvňáků, kterou suverénně vyhrál Martin Kolomazník (1.A), takže ani jeden ze tří bratrů Kolomazníkových neodešel bez medaile. Speciální kategorii sám pro sebe pak měl předškolák Alex Jonáš.

Ze šachového hlediska byl turnaj často úsměvný, ale především na předních šachovnicích se už docela hrálo a hlavně byla na všech vidět velká snaha a vůle po vítězství. Ve výhodě proti ostatním byli členové šachového kroužku, protože tam se začínající děti učí především základní techniky vedení matových útoků a to je pak v partiích proti méně vzdělaným soupeřům hodně znát.