Pravidelné kontroly u gynekologa jsou nutné celý život

Lidé si bydlení u Berounky pochvalují a bydlí zde rádi. Občanská vybavenost roste. Pomáhá jim v tom také rozrůstající se zdravotní péče, kterou nově posílila gynekologická ambulance v Dobřichovicích. Otevřela ji MUDr. Monika Poláková, která se do zeleně poblíž Brd přestěhovala z Prahy již před 22 lety.

Paní doktorko, proč jste se rozhodla bydlet právě v Dobřichovicích?
Pocházím z Prahy a na gymnázium jsem chodila v Praze – Radotíně. Moji tehdejší spolužáci dojížděli do školy, jak se říká z „Dolního Poberouní“, tedy z Černošic, Dobřichovic atd. a měla jsem tak možnost tuto oblast dobře poznat. Vytvořili jsme i dobrou partu a já děsně toužila bydlet jim co nejblíže a nedojíždět z „anonymní Prahy“. To se mi za několik let opravdu splnilo, když jsme v Dobřichovicích s manželem koupili domek a postupně si ho zrekonstruovali. Naše dvě dcery zde vychodily všechny školky a školy a vůbec – za mne je zde život tak pohodový, že mám pocit jako bych byla stále na prázdninách.

A proč jste sem přemístila i své pracovní aktivity?
Mladí lékaři většiny specializací začínají svou praxi v nemocnici. U mne to byla Fakultní nemocnice v Motole a poté jsem strávila krásných dlouhých 15 let na gynekologii a porodnici v nemocnici v Příbrami. Paralelně jsem se však věnovala reprodukční medicíně na soukromé klinice GEST v Praze, a to postupem času velice intenzívně. Víceméně jsem předpokládala, že oboru se budu věnovat až do důchodu, osud tomu však nechtěl. Přišlo období, kdy většina těchto klinik změnila majitele, očekávající velké zisky a bez vztahu k oboru. Vzniklo velice konkurenční prostředí, kde se více než úspěšnost léčby řeší marketing, z pacientky je klientka a léčebné metody neindikuje lékař, ale „prodává“ koordinátorka. Okázalé anglicky znějící názvy IVF center jsem cíleně opustila a dala vznik úplně normální „Gynekologii u Berounky s.r.o.“ Po letech dojíždění do Prahy jsem si dala za cíl, že založím gynekologickou ambulanci tam, kam si dojdu pěšky nebo dojedu na kole. P. S. Přes všechen „bussinessový“ nános však musím na adresu reprodukčních klinik uvést, že Česká Republika má tento obor na velmi vysoké úrovni a v rámci možností pracuje s velkou úspěšností.

Co nového přinášíte do dolního Poberouní?
Ve své ambulanci nabízím základní gynekologickou péči, tak jak ji každý zná. I když v Dobřichovicích již ordinuje kolega Dr. Sága, mám signály, že v regionu, který je čím dál hustěji zabydlený, je po gynekologické péči stále poptávka. Důkazem toho je i fakt, že zdravotní pojišťovny se mnou uzavřely smlouvy velice rychle, což byla chvilka velkého napětí na závěr. Chceme pacientkám, které jezdí za prací do Prahy, vyjít vstříc, a proto ordinujeme 2 dny do 19 hod a jeden den od 7 hod ráno. Ordinace je v podstatě bezbariérová, což ocení především maminky s kočárky. Velice jsem si dala záležet na pořízení opravdu kvalitního ultrazvukového přístroje, což je důležité především v péči o těhotné.

Na co se specializujete?
Jak by bylo zmíněno, věnovala jsem se a dále se plánuji věnovat i léčbě neplodnosti. Jelikož v Dobřichovicích nedisponuji žádnou laboratoří (v Praze jich je více než dost), ráda se zaměřím na takové možnosti léčby neplodnosti, které v dnešní době nejsou na reprodukčních klinikách „trendy“, ale je škoda je opustit. V ambulanci nabízím např. i možnost vyšetření průchodnosti vejcovodů. Reprodukční gynekologové jsou obecně velmi zkušení v oblasti gynekologické endokrinologie, tedy velice dobře se orientují v různých hormonálních poruchách, a to nejen u žen ve fertilním věku. Nově nám pojišťovny umožnují v ambulanci ošetřovat i dívky pod 15 let, což velmi oceňuji, jelikož právě v tomto období je potřeba sledovat a někdy i léčit dívky včas tak, aby v budoucnu neměly problém s plodností.

Jak probíhají takové konzultace pro páry s poruchou plodnosti? A jde o vzrůstající problém?
Pokud jde o konzultace na reprodukční klinice, práce reprodukčních lékařů se stala s nadsázkou velice monotónní. Pacientce je 40+, někdy i 45+. Sdělíme jí, že vzhledem k věku má velmi malou šanci na otěhotnění. Nastává často bouřlivá reakce, kdy nám pacientka nevěří a argumentuje úspěšnými těhotenstvími podobně starých žen ve svém okolí. Ve skutečnosti většina těchto žen je těhotná po léčbě neplodnosti pomocí darovaných vajíček a ze zcela pochopitelných důvodů si tuto informaci nechá pro sebe. Ve společnosti pak ale převládá mylná představa o reprodukčních schopnostech žen nad 40 let a našich léčebných možnostech.

Když se podíváme na starší pacientky, některé i v dnešní době mají pocit, že pravidelné prohlídky už nejsou nutné. Co byste jim vzkázala?
Ano, to máte velkou pravdu. Mnoho žen předpokládá, že když přestanou menstruovat a nemají žádné obtíže, na gynekologii chodit nemusí. Opak je ale pravdou. Jak všichni víme, zhoubné nádory se právě objevují ve vyšším věku a jejich příznaky nemusí být zjevné. Na gynekologické prohlídky je nutno chodit celý život, většinou v ročních intervalech. To platí i pro ženy po odstranění dělohy, vaječníků apod. Samozřejmostí je účastnit se mamografického screeningu či nově u rizikových skupin absolvovat densitometrii (vyšetření na řídnutí kostí).

Když žena navštěvuje jiného gynekologa a ráda by přešla k vám, co musí udělat?
Pokud pacientka neprodělala nějaké komplikované gynekologické onemocnění nebo není aktuálně v léčbě, výpis z karty úplně nutný není. Je to o individuální domluvě. Bývalý gynekolog z výpisu od pojišťovny zjistí, že se pacientka přeregistrovala jinam. Myslím, že je ale slušnost tuto skutečnost lékaři sdělit, a to především, je-li pacientka u něj aktuálně v léčbě. Určitě je nutné, aby to sdělila těhotná pacientka.

GYNEKOLOGICKÁ AMBULANCE
Palackého 119, Dobřichovice

ORDINAČNÍ HODINY:
Po 13:00–19:00 | Út 7:00–15:00
St 8:00–15:00 | Čt 13:00–19:00 | Pá 8:00–13:00
Polední pauza 12:00–13:00

tel.: +420 226 200 595
e-mail: info@gynekologieuberounky.cz
online objednání: www.gynekologieuberounky.cz