Policie varuje: Pozor na podvody na facebooku!

Další nebezpečná vlna podvodů se šíří v posledních týdnech na oblíbené sociální síti facebook. Podvodníci opět začínají ve velké míře útočit na české uživatele a pomocí jednoduchého triku dokážou ty méně pozorné připravit o tisíce korun. Používají k tomu falešný profil a ověřovací SMS pro mobilní platby.

Podobná vlna útoků již české sociální sítě zasáhla a nyní se s lehkou obměnou vrací a působí uživatelům další škody. Podvodníci teď využívají toho, že někteří uživatelé mají až příliš otevřené profily, a kdokoliv z nich může stáhnout množství fotografií a osobních informací. Následně založí falešný profil s identickým či velmi podobným jménem a profilovou fotografií z původního (originálního) účtu. Poté se snaží kontaktovat přátele spřízněné s profilem, z kterého byla tato data odcizena. Nepozorní uživatelé si takový profil přidají do přátel, protože znají daného člověka i jeho profilovou fotografii. Útočníci se následně pokouší získat čísla mobilních telefonů přátel originálního profilu, kteří se nechali nachytat, a odeslat na ně ověřovací SMS pro mobilní platby (například za zakoupenou hru).

Jak se podobným útokům bránit? V první řadě je nutné nikomu cizímu nedávat své telefonní číslo, a pokud už uživatelé své telefonní číslo odeslali, v žádném případě by neměli příchozí SMS kód přeposílat nikomu dalšímu. Podvodný facebookový profil lze poté snadno zablokovat, stačí jen, aby ho nahlásili reální přátelé profilu, který byl okopírován.

Zdroj: Policie ČR