Police má další výslechovou místnost pro oběti násilí

Foto: KÚSK
Foto: KÚSK

Středočeská policie představila novou výslechovou místnost pro oběti trestných činů. Sloužit bude k výslechům hlavně dětí a žen, které zažily domácí násilí nebo znásilnění.

Takových speciálních místností je ve Středočeském kraji už sedm. Jsou v Berouně, Benešově, Mělníku, Kladně, Kolíně, Příbrami a nyní na Zbraslavi, kterou kraj vybudoval díky dotaci 242 tisíc korun Ministerstva vnitra a vlastní finanční spoluúčasti ve výši 27 tisíc korun. Díky úspoře nákladů při vysoutěžení dodavatelů vybavení místnosti bude kraj ministerstvu z dotace vracet přes 78 tisíc korun.

Slavnostního otevření se v úterý 27. ledna 2015 zúčastnil hejtman Středočeského kraje Miloš Petera. „Přátelské a ohleduplné prostředí a technické vybavení zabrání zbytečnému opakování výpovědí, alespoň částečně zmírní psychické utrpení a následná traumata těchto zvlášť zranitelných obětí trestných činů,“ řekl hejtman Středočeského kraje Miloš Petera.

Speciální výslechová místnost vypadá spíše jako obývací či dětský pokoj. Při výslechu je oběť v kontaktu jen s jedním vyšetřovatelem a psychologem. Ostatní účastníci řízení, jako jsou soudce, státní zástupce, obhájci pachatele či pracovníci sociálně-právní ochrany, jsou ve vedlejší místnosti a výslech sledují na obrazovce. Pokud budou chtít položit otázku, pošlou ji vyšetřovateli na jeho notebook. Při výslechu se bude používat nahrávací technika. Nahrávky se pak použijí u soudu, aby oběť nemusela opakovaně vypovídat a znovu se tak vracet k traumatizujícímu zážitku.

(red)