Podvodníci předstírají rodinné známé a loudí peníze

Ilustrační foto: archiv
Ilustrační foto: archiv

Berounští policisté varují před podvodníky, kteří lákají peníze v hotovosti. Jako záminka jim slouží historka, že jsou rodinní kamarádi. A  „důkazem“ je fiktivní hovor, který má ověřit jejich tvrzení.

Naposledy nahlášené případy se staly 8. února. Neznámí muži zazvonili u domů v Berouně, postupně na dvě ženy. Oba vždy tvrdili, že jsou kamarádi jejich syna a potřebují půjčit peníze na taxi.

První muž ženu požádal, aby mu půjčila mobil. Jím pak zavolal synovi. Jak ale později policisté zjistili, hovor pouze předstíral. Žena ale byla obezřetná od první chvíle a peníze mu nedala. Po odchodu neznámého zavolala synovi, který jí potvrdil, že žádného takového kamaráda nemá a nikoho za ní neposlal.

Druhý muž postupoval ve stejném duchu. Navíc znal jméno vnučky, jejíž fotku viděl v domě. Ani ten ale žádné peníze nedostal. Žena mu řekla, že nemá žádnou hotovost. A událost oznámila policistům.

První ženě se loudil představil jako pan Musil, druhé jako pan Novotný. Pan „Musil“ byl vysoký 160 až 170 cm, měl 30 až 35 let, špinavé blond vlasy učesané dozadu a výrazně žluté zuby, nejspíše od kouření. Oblečený byl do černého kabátu a džín. Pan „Novotný“ měřil 180 až 185 cm, měl krátce střiženými vlasy a na sobě tmavou bundu, světlé kalhoty a obuty světlé sportovní boty.

Policisté nevylučují, že by se mohlo jednat o skupinu pachatelů, kteří se pod různými legendami snaží ze seniorů vylákat finanční hotovost. Všechny proto upozorňují, aby si vždy ověřovali historky, se kterými neznámí přichází. A všechna podezření hlásili na linku 158. Podvodníci mohou v činnosti pokračovat, a to nejen v našem regionu.

(red)