Poberouní slaví 100 let republiky různými akcemi

Ve znamení oslav stého výročí založení Československa se můžete těšit na jízdu historického vlaku, koncert Hudby Hradní stráže či pořad kytaristy Štěpána Raka.

Koncertem století nazvaly Černošice vystoupení Hudby Hradní stráže a Policie ČR. V rámci oslav se uskuteční již v neděli 14. října od 19 hodin v hale Věry Čáslavské, vstup je volný. „Taková kapela v Černošicích ještě nehrála a v nejbližší době asi hrát ani nebude,“ láká na jedinečnou událost Pavel Blaženín z černošického odboru kultury. Během programu, kterým provede redaktor Českého rozhlasu Jiří Holoubek, zaznějí populární melodie v podání Gabriely Urbánkové a  Františka Zahradníčka, sólistů Národního divadla. Celý soubor řídí šéfdirigent Václav Blahunek.

Oblíbené písně našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka Ach, synku, synku a Teče voda, teče přednese ve svém speciálním pořadu věnovaném 100. výročí vzniku Československa kytarový virtuos Štěpán Rak. Pořad nazvaný Domov můj, kterým Rak navíc oslaví 30 let spolupráce s Alfredem Strejčkem, se koná v úterý 23. října od 19:30 v dobřichovickém zámku. Posluchači jistě ocení i výběr z písní Karla Hašlera, například Po starých zámeckých schodech, Pětatřicátníci, Vltavo, Vltavo, nebo skladbu Vesničko maličká v údolí šumavském, kterou se Štěpán Rak naučil v roce 1992 od našich krajanů v Austrálii. Na závěr koncertu uslyší slovenskou lidovou píseň Ej, okolo Levoči a původní československou státní hymnu.

Město Dobřichovice spolu se členy Dobřichovické divadelní společnosti a dalších spolků přichystalo oslavy přímo na neděli 28. října. Vše začne za doprovodu kapely Motovidlo

na dobřichovickém nádraží, kam ve 13:45 přijede historický parní vlak s prezidentem Masarykem a jeho doprovodem. Průvod herců v dobových kostýmech a dalších přítomných vyjde od nádraží přes lávku ulicí 5. května do dobřichovického parku, kde vystoupí kromě herců DDS i žáci ZUŠ Dobřichovice, Taneční studio Dobřichovice, dětský divadelní soubor Kukadýlko, Sokol Dobřichovice a dámská vokální skupina Cabinet. Všem bude  k dispozici občerstvení. Součástí oslav se stane zasazení Stromu republiky v parku.

Říjnové dny roku 1918 si mohou v sousedních Řevnicích připomenout na dobových fotografiích a dokumentech, které jsou až do konce listopadu k vidění v galerii Modrého domečku. V těchto kulisách se navíc na 12. října 18 hodin chystá Posezení nad kronikami právě na téma roku 1918.  Hostem má být Petr Hořejš, český publicista, scenárista, spisovatel a také autor zatím čtrnácti dílů historického cyklu Toulky českou minulostí. Kromě toho je zdejším kostele svatého Mořice 21. října od 17 hodin na programu koncert Emauzského sboru a orchestru.

(pan)