Poberouní je krajem cyklistů a turistů

foto: ekolist.cz
foto: ekolist.cz

Když mluvíme o dopravě a cestování po našem regionu, nesmíme zapomenout také na kolo a vlastní nohy. Mnoho lidí (a nejen obyvatel, ale i návštěvníků) jezdí na kole.

Na své si v Poberouní přijdou sváteční cyklisté i ti, kteří sportují pravidelně a chtějí se někde takzvaně „vyřádit“. Možností je tu mnoho.

Pro rodiny s malými dětmi a sváteční jezdce slouží hlavně cyklostezky kolem Berounky. V podstatě po rovince dojedete z Radotína přes Černošice, Všenory, Dobřichovice a Lety až do Řevnic. Tady příjemná cyklostezka končí, takže dál směrem na Beroun musíte po silnici, což nebývá příjemné, i tady je to ale víceméně po rovině. Takhle se dostanete bez velkých převýšení až do Berouna , místy ale po silnici, což se týká úseku z Řevnic do Zadní Třebaně a pak z Hlásné Třebaně přes Karlštejn až do Srbska. Odtud už vede krásná cyklostezka do Berouna podél známých skal Alcazar.
Cyklisté, kteří vyhledávají adrenalin, mají k dispozici celé Brdy a jejich lesní cesty, stezky a kopce. Bývalé vojenské pásmo je pro ně ideální, protože tady nejezdí auta a střídají se tu sjezdy s náročnými kopci. V sezoně směřují do Brd davy cyklistů, z Dobřichovic sem dokonce jezdí cyklobus.
Nejen Brdy, ale i okolí Berounky, skály v Srbsku nebo Karlštejn jsou ovšem také rájem pěších turistů. Vede tudy mnoho turistických tras a cestou je k vidění mimo jiné hrad, rozhledna nebo muzeum. V našem kraji je zkrátka krásně.
Naším regionem vede cyklotrasa 1. třídy číslo 3: Praha-Výtoň – Černošice – Hořovice – Strašice – Dobřív – Hrádek – Rokycany – Ejpovice – Červený Hrádek – Plzeň – Merklín – Koloveč – Stanětice. Seznam, kde si můžete k cyklotrasám najít všechny informace, je na webových stránkách http://www.cykloserver.cz/aktuality/.

Lucie Paličková