Pěšky nebo na běžky

Pěšky nebo na běžkyByla by škoda nevyužít příležitosti, která se nabízí jen velice sporadicky, a to vydat se na běžky v okolí svého bydliště!
My, kdo bydlíme v Dobřichovicích a blízkém okolí, jen přehodíme běžky přes rameno nebo je rovnou „nahodíme“ na nohy a můžeme vyrazit do našeho líbezného zasněženého okolí – do Brd. Můžete i kousíček popojet vlakem, když se nebudete chtít příliš vysílit. Ovšem kdo podlehne dobrodružnému pocitu a bude se chtít stát alespoň na víkend ošlehaným dobyvatelem – polárníkem, může „běžkovat“ i dva dny. Musíte ovšem vlastnit nějaké to trampské vybavení pro přespávání na sněhu. Nebo znát polohu brdských kempů.

Vraťme se ale k těm skromnějším, kteří si chtějí udělat půldenní nebo celodenní výlet na běžkách. Dobré bude pořídit si mapu (Okolí Prahy, Brdy, Křivoklátsko), abyste si mohli naplánovat, kudy pojedete. Trasu si pak můžete plánovat na každý víkend jinou.

Kam se vydat

Pro začátek například dojeďte do Kytína a přes Kytínskou louku se vydejte směrem na Skalku u Mníšku pod Brdy. Ze Skalky můžete jet, kam potřebujete – do Dobřichovic, Řevnic apod. Další trasu můžete začít na Zbraslavi. Vydáte se přes Černolice na Skalku u Mníšku pod Brdy. Odtud pokračujte přes rozcestí Červený kůň na Kytínskou louku, kde se nachází chatová osada Rovina. Trasa končí třeba v Dobříši (lze samozřejmě individuálně upravit). Kdo je zdatnější, vydá se z rozcestí na Kytínské louce na Stožec. Z něho pak na vrch Kuchyňka a poté ke Křižatkám. Nad Křižatkami se zvedá Plešivec (653 m n. m.) a za ním čeká dlouhý sjezd k Lochovicím.

Vyzkoušené ústupové cesty vedou po silnicích z Dobříše, Jinců a Pičína do Hostomic, které křižují Brdy napříč. Naopak pozor si dejte na Všeradickou cestu ze Stožce do Vižiny nebo pěšinu z Plešivce do Rejkovic. Nejsou pro běžky vhodné.

Tak už jen překonat lenost, která nás přemlouvá, abychom zůstali doma v teple a nejlépe s něčím dobrým po ruce, a uvidíte, že po takovém výletě tohle všechno vychutnáte daleko lépe.

Proč: zdravý pohyb

Kam: Brdy

Kdy: ve volný čas

Jak tam: pěšky nebo vlakem

Info: www.brdy.org

Na jak dlouho: půldenní nebo celodenní výlet

(lk)