Ošetřovatelem v zoologické zahradě

Ošetřovatelem v zoologické zahraděV Táboře-Větrovech, přibližně hodinu a půl jízdy autem daleko, už dva roky funguje zoologická zahrada, která se zaměřuje především na zvířata žijící na americkém kontinentu, ale nejen na ně.

Ve Větrovech najdete největší zoologickou zahradu v jižních Čechách s osmdesáti druhy zvířat.

Bez front a tlačenic

Zoo ve Větrovech je ideální především pro rodiny s dětmi. Nebudete se zde prodírat zástupy lidí, jako tomu bývá v atraktivních časech například v pražské zoo. Čeká vás procházka příjemně upraveným areálem, kde můžete v případě únavy posedět nejen na vyhrazených místech, aniž byste překáželi proudícím davům.

Větrovská zoologická zahrada chová mnohá z atraktivních zvířat, na něž se do zoo jezdí. Chybět nesmějí velké šelmy jako lev, tygr, velbloud nebo medvědi. Raritou je společný výběh medvěda hnědého a vlka. Zajímavý je také výběh dětské zoo. Další specialitou je originalita některých expozic. V restauraci můžete při jídle pozorovat tamaríny, a když v areálu tuto opičku potkáte tak říkajíc tváří v tvář, neznamená to, že utekla.

Dvě hodiny ošetřovatelem

Ve Větrovech zachytili trend zážitkové dovolené, a tak uprostřed zahrady stojí penzion s restaurací a vy se můžete ubytovat a strávit noc přímo „mezi výběhy“. Pro děti je rozhodně nejzajímavější stát se na dvě hodiny ošetřovatelem u oblíbených zvířat.

Na recepci si vás vyzvedne ošetřovatelka a zavede vás do zázemí zahrady. Stanete se svědky přípravy potravy, poznáte živočichy v karanténě, dozvíte se něco o navíc o zvířatech, která budete ošetřovat, a vyrazíte do práce. Už po odchodu ze zázemí se stanete středem pozornosti, a nikoli návštěvníků. Většina zvířat totiž ošetřovatelské náčiní pozná a nadšeně, a především velmi hlasitě si o vaši návštěvu řekne.

Nejen pro děti je možnost poklidit u lvů, pomoci při krmení poraněné surikaty, odlákat velblouda od žlabu, vykydat medvědům nebo nechat odpovědět tygra na pozdrav skutečně nezapomenutelným zážitkem. Ošetřování zvířat lze zakoupit ve speciálním rodinném balíčku, spojeném s ubytováním a se stravováním.

Komentované krmení a enrichment

I když do zoologické zahrady zamíříte bez plánu vyzkoušet si ošetřování, nemusíte se procházet jen mezi výběhy. Na každý den je připraven program komentovaného krmení u těch nejzajímavějších obyvatel zoo, mnohdy spojený s obohacením pro zvířata samotná. Zajímavou formou se dozvíte spoustu věcí, které jste ani netušili.

Zoo ve Větrovech slaví v sobotu 7. září své druhé výročí a mezi českými zoologickými zahradami patří mezi nejmladší. V areálu je mnoho prostoru, který napovídá, že pokud sem zavítáte o několik měsíců později, počet zvířat bude ještě bohatší.

Jaroslav Mareš