Okruh kolem Vonoklas nabízí zeleň a výhledy

DOLNÍ BEROUNKA – Příroda se snad již konečně probudila ze zimního spánku a nás čekají teplé a slunečné květnové dny, ideální pro pěší procházky v našem okolí. Hned za humny máme Chráněnou krajinnou oblast Český kras, proto jsme pro vás vyzkoušeli poměrně novou naučnou stezku Okolím Vonoklas.

Vonoklasy jsou nevelká obec mezi Černošicemi a Karlíkem. Obklopují je louky, lesy a vápencové skály: a právě tudy vede naučná stezka. Není značená dlouho a její výhodou je, že se nemusíte vydat na celý okruh. Můžete projít pouze některou část nebo se kratší cestou vrátit do výchozího bodu. Každopádně vás čekají krásné výhledy do údolí Berounky i na nedaleké brdské Hřebeny a zelená krása přírody.

Začátek výletu: Černošice

Výchozím bodem jsou Černošice, kam se dá dojet vlakem, autobusem i autem. Od budovy úřadu v Karlštejnské ulici se vydejte po modré turistické značce ven z města, směrem na Solopisky. Po necelém kilometru vás značka zavede vlevo do lesa. Při opuštění silnice si všimněte posledního výstavného domu po levé straně, není moc vidět, ale je to slavná Kratochvílova vila, kterou v roce 1908 projektoval ve stylu geometrické moderny známý architekt Jan Kotěra.

Po dalším kilometru chůze do mírného kopce dojdete k památnému dubu pod Vysokou. Tento dub letní (neboli křemelák) je starý přibližně 250 let a měří přes dvacet metrů. Podle pramenů jde zřejmě o strom, který kdysi vytyčoval hranici zbraslavského a dobřichovického panství. Po naučné stezce

Od dubu můžete zamířit hned třemi cestami: rovně po modré, nebo dvěma různými směry po značené naučné stezce. My jsme vybrali cestu vpravo po naučné stezce kolem ohrad s dobytkem. Během dvou kilometrů jsme se kochali výhledy z Homole a z Malé skály a došli jsme k Velké skále. Dříve tu býval lom, a tak sem dodnes chodí milovníci trilobitů a mlžů nacházet kamenné poklady.

Pokud už vám procházka stačila, můžete se jak od velké skály, tak již dříve od kaple Panny Marie vrátit kratší cestou do Černošic. Jinak se dá pokračovat naučnou stezkou. Cestou minete včelí úly v ovocných sadech, které budou zvláště teď pěkně rozkvetlé, příjemné je posezení na odpočívadle s další vyhlídkou. když  dorazíte do místa zvaného Na Kunšově, chvíli půjdete po červené turistické značce až k restauraci Na Vyhlídce. Odtud se dá opět zkratkou dojít do Černošic po modré.

Krásná stráň a údolí potoka Kluček

Zdatní turisté budou určitě postupovat v okruhu po naučné stezce. Celá zbývající trasa měří čtyři kilometry a zavede vás na Krásnou stráň, další půvabné místo s výhledy do okolí. Pak už vás čeká jen lesní úsek od Bukovky údolím potoka Kluček. Na konci cesty se pokochejte dalším dubem letním u Nové Vráže, nejvýznamnější a nejstarší přírodní památkou v okolí. Jeho stáří je odhadováno na více než 400 let, má výšku 16,5 metru a obvod 531 centimetrů. Před dávnou dobou rovněž plnil úlohu hraničního dubu mezi dobřichovickým a zbraslavským panstvím.

Říká se mu také Havraní dub. Podle pověsti prý kolem něj kdysi jezdíval král Karel IV. ze Zbraslavi na Karlštejn. Na větvi sedával havran, který létal ohlásit králův příjezd na hrad. Zřejmě to tehdy býval úplně jiný dub…

Ať už to bylo jakkoliv, vám zbývá pouze 350 metrů k rozcestí u prvního dubu pod Vysokou a cesta zpět po modré značce do Černošic.

Naučná stezka Okolím Vonoklas

  • Trasa: většinou nenáročná, dva vyšší kopce
  • Délka: 8,5 kilometru
  • Cesta z Černošic: 2 kilometry
  • Okruh: značený
  • Možnost zkrácení trasy po turisticky značených cestách
  • Výhledy, skály, památné duby

Lucie Hochmalová