Očkovací centrum běží, jen ho limituje nedostatek vakcín

Foto: Petra Stehlíková

DOBŘICHOVICE – Sokolovna v Dobřichovicích, tedy prostor haly Bios, se 16. března otevřela prvním zájemcům o očkování proti covidu-19. Kapacita je až 700 lidí denně a zájem je velký, problém je ovšem v nedostatku vakcín, které chybějí v celém Středočeském kraji.

K pondělnímu dopoledni 29. března bylo v  Dobřichovicích naočkováno celkem 450 lidí. V týdnu od 22. do 26. března přitom aplikace vůbec neprobíhaly, protože očkovací látky nebyly k dispozici. „Bohužel jsme limitováni počtem vakcín, které dostaneme, minulý týden jsme nemohli očkovat vůbec. Vždy použijeme všechno, co máme,“ sdělila lékařka Ja roslava Rezková. Před Velikonocemi se kvůli množství vakcín očkovalo pouze v pondělí a v úterý.

Dobřichovické očkovací centrum vzniklo nezávisle na nemocnici za pomoci členů tělocvičné jednoty spadající do župy Jungmannovy, sponzorů a dobrovolníků. Do spuštění provozu museli organizátoři překonat mnoho nástrah, včetně řešení nákladů, od  potřebných dokumentů po náklady pohybující se kolem milionu korun. „Myšlenka na vznik očkovacího centra v  nás hlodala už od ledna. Ještě to umocnil okamžik, kdy byly uzavřeny okresy a nastaly komplikace s cestováním do nemocnic, které máme nejblíže,“ uvedl místostarosta místního Sokola Jiří Geissler.

Očkování je nejen pro občany Dobřichovic, ale pro všechny, kteří si toto místo vyberou při registraci. Ty probíhají na webu registrace.mzcr.cz a  seniorům s nimi často pomáhají obecní či městské úřady. Například Dobřichovičtí mohou volat na 257 712 182 nebo na 724 339 732. Ti, kteří si nevědí rady, mohou přijít do očkovacího centra, kde jim s registrací pomohou dobrovolnice. Registrace nyní platí pro lidi starší 70 let, chronicky nemocné a pro lidi pracující ve zdravotnictví, školství a v sociálních službách.

Zhlédněte krátké instruktážní video, jak přesně se v hale postupovat.

(red)