Obchodní centra v regionu: Víc jich není potřeba

cernosice vraz nakupni centrumNení to tak dlouho, co v našem okolí nebylo kde pořádně nakoupit.

Jediný větší obchod byl supermarket Eso v Letech a pak Potraviny pana Noska v Řevnicích. V obou obchodech měli ale dražší zboží než ve velkých řetězcích, do kterých jsme museli jezdit na okraj Prahy. To už teď ovšem neplatí.

Nové prodejny v regionu
Situace se výrazně změnila zhruba před šesti lety, kdy na okraji Dobřichovic vybudovala svou pobočku společnost Lidl. Nedlouho poté bylo otevřeno Tesco Expres v Černošicích na Vráži a ve stejném městě vyrostl v roce 2010 také Penny Market. Jako poslední pak v roce 2012 přibyl supermarket Billa v Letech, který vystřídal hojně navštěvovaný supermarket Eso.

Z Esa se vyčlenil Hobbymarket Eso – v něm najdou všichni obyvatelé domácí potřeby, pomůcky na zahradu, drogerii, papírnictví a další zboží. A leckdy se tam seženou i věci, pro něž byste jinak museli jet do Berouna nebo do Prahy. Hobbymarket objevíte na stejném místě jako Billu.
Ve stejném areálu se nalézá ještě zahradnické centrum Conica, firma KB Contract, Relaxační studio Andromeda a velmi oblíbená jídelna, kde se každý den kolem poledne vystřídají zástupy strávníků. A kdo potřebuje sehnat maso nebo uzeniny, může si zajet ještě o pár desítek metrů dál do prodejny Lidl, v níž nedávno otevřeli Maso–uzeniny Zeman.

Tradiční menší nákupy
A to samozřejmě není všechno. V každé obci v Poberouní i Podbrdsku se nachází ještě nějaký další obchod nebo obchůdek. Jsou to především tradiční Jednoty nebo prodejny COOP (např. v Řevnicích, Dobřichovicích nebo obou Třebaních), řevnická prodejna Potraviny CZ (bývalý Nosek) a mnoho dalších malých krámků s jídlem, květinami, ovocem a zeleninou, papírnictvím nebo domácími potřebami.

A nutno říci, že tyto krámky jsou u obyvatel regionu stále oblíbené – větší obchodní centra je rozhodně nevytlačila, spíš jen vhodně doplnila. Faktem také je, že v regionu žije hodně starších lidí, kteří nemají k dispozici auta, aby si zajeli nakoupit do Letů nebo Dobřichovic, a tak stále navštěvují svůj menší krámek ve vsi. V některých z nich se navíc dá nakoupit speciální a téměř domácí zboží, pro něž si sem lidé stále chodí. Celkově lze říci, že možnosti nákupu v našem regionu jsou dostačující. I když výběr možná není ideální a na opravdu velké nákupy musíme zajet jinam (což ovšem také není daleko a majitelům aut to nečiní žádný problém), vše základní a důležité tady seženeme.

Lucie Paličková