Obce si připomenou listopadové události

Václav Havel a Ladislav Špaček. Foto: archiv pořadatele

Na listopad 1989 se bude vzpomínat v mnoha obcích dolního Poberouní. V plánu oslav k 30. výročí Sametové revoluce jsou besedy i výstavy. Například Dobřichovičtí chystají živé obrazy.

K vidění budou 9. 11. od 14:00 v centru Dobřichovic, kde Dobřichovická divadelní společnost ve spolupráci s městem chystá akci nazvanou Nechceme zpátky aneb živé obrazy ze 17. listopadu 1989. „V rámci dobřichovických možností se pokusíme připomenout nejdůležitější okamžiky tehdejších událostí. Prostor před přístavbou základní školy se na chvíli přemění na Albertov, pak se přítomní vydají v průvodu pomyslně na Vyšehrad. Cestou zpět do centra bude průvod v ulici 5. května, která bude představovat Národní třídu, obklíčen policejním kordonem, následuje policejní zásah a vyhnání demonstrantů na nádvoří dobřichovického zámku,“ popisuje průběh Jiří Geissler.

Na svých deset let s prezidentem Václavem Havlem zavzpomíná jeho mluvčí a jeden z nejbližších spolupracovníků Ladislav Špaček, a to ve čtvrtek 14. listopadu od 19:30 v malém sále dobřichovické sokolovny. Po přednášce plné vzpomínek, zážitků a fotografií pobeseduje na stejné téma s diváky. Vstupenky za 100 korun lze zakoupit v předprodeji v Café Galerii Bím, Infocentru Dobřichovice nebo na webu Divadlodds.cz.

V Řevnicích připomíná události před 30 lety výstava třiceti osobností nazvaná Úctyhodní. K vidění je v Modrém domečku až do 24. listopadu. Expozici tvoří portréty třiceti již nežijících osobností, které se významně zasloužily o naši demokracii a stát. Oslavy s hudebním vystoupením chystá město na 16. listopad dopoledne.

Vzpomínková akce  v Letech se koná na návsi 17. 11. od 10 hodin. Během dopoledne se zájemci mohou na radnici zúčastnit besedy s historikem a pracovníkem okresního archivu Pavlem Buchtelem. Zaznějí písně Karla Kryla v podání Martina Svozílka, na akordeon bude hrát jedenáctiletý letovský rodák František Buchtele, na housle Miroslav Cvanciger, představí se operní pěvkyně Ludmila Kromková, členka komorního sboru Martinů Voices. Pro nejmenší je připravena od 11 hodin v sále U Kafků veselá podzimní pohádka Co malí medvědi o podzimu nevědí.

Vzpomínková akce s ekumenickou bohoslužbou nazvaná Vděčnost za svobodu se uskuteční v černošické modlitebně Církve bratrské na Vráži 13. 11. od 18:00.

(pan)