Obce chystají závody v neckách i nafukovačkách

Foto: Lucie Boxanová

Horké červencové dny jsou ideální pro akce u vody. Obce proto chystají například Neckyády či plavbu po Berounce. Neckyádu pořádají 6. července od 13:00 ve Svinařích na rybníku Žába.

Akce nahradila původní závody Čochtan v přejezdu rybníku Žába po úzké lávce na kole a na trakaři. Kolo a trakař vystřídaly ručně vyráběné necky z dílny Petra Procházky. „Závodit bude dvoučlenná posádka, k dispozici jsou dvoje necky a dvě pádla. Rozměry plavidel jsou 230 x 85 x 38 cm a váha 65 kg. Celkový výtlak je 430 kg až po hladinu ponoru. Zájemci a odvážlivci už mohou začít nacvičovat. Registrace do závodu proběhne na místě před začátkem akce,“ přiblížil Procházka.

Soutěže se může zúčastnit opravdu každý. Přihlašování začíná ve 13 hodin, startovné je 100 korun na posádku. Líté boje, neboli obkroužení bójky na čas, začnou zhruba o hodinu později. Závodníci i fanoušci se na místě budou moci posilnit grilovanými klobáskami a rybami a zchladit žízeň dobře vychlazeným pivem.

V nedalekých Všeradicích je Neckyáda plánovaná na místním koupališti v sobotu 27. července. Soutěžit se bude v různých disciplínách, například v rychlosti nebo ve slalomu, zhodnotí se také vzhled plavidla.

Obec Hlásná Třebaň a kulturní a sociální výbor chystají nově obnovenou tradici Lampionovou plavbu po Berounce, která se v obci konala před 28 lety pod záštitou místních nadšenců. Plavba po proudu řeky Berounky na vlastnoručně vyrobených plavidlech se má konat 13. července.

Unikátní Závody crazy nafukovaček se konají i v Letech. Akce pro celou rodinu vypukne u Berounky u Srubu v 10. srpna v 11 hodin.

(pan)