Muzeum berounské keramiky se otevře ve čtvrtek

Foto:  Mesto-Beroun.cz
Foto: Mesto-Beroun.cz

Nové Muzeum berounské keramiky bude slavnostně otevřeno ve čtvrtek 26. února v 17 hodin a propojeno s vernisáží první výstavy, na které svá díla představí berounský keramik a pořadatel Hrnčířských trhů Vladimír Izbický a Václav Vlasák, sklář z Bělčic.

Jejich volné repliky renesanční berounské keramiky a historického skla budou ve výstavní síni muzea k vidění po dobu dvou měsíců. Na návštěvníky čeká i stálá expozice. Přízemní keramickou dílnu zdobí stylová kachlová kamna a je zde i funkční keramická pec. Ve vstupní místnosti kromě recepce a pokladny je umístěno i unikátní umyvadlo, které městu darovala firma dovážející speciální keramiku z Mexika. V patře návštěvníci najdou repliku dobové kuchyně se smaltovanými kamny a kuchyňským nádobím, které doplnily i exponáty darované občany. V muzeu bude představena berounská keramika od nejstarších nálezů až po současnost, zvláštní pozornost bude věnována tzv. Berounskému zboží.

Berounu se podařilo získat historický dvoupodlažní dům postavený v polovině 19. století v Zámečnické ulici bezúplatně od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v létě roku 2013. Součástí převodu byla i zahrada obklopená kamennou zdí, která rovněž prošla rekonstrukcí. Právě sem byla přemístěna maketa jedné z hrnčířských pecí odhalených při archeologickém průzkumu U Černého koně. Následně se městu podařilo na rekonstrukci celého objektu i přilehlé zahrady získat evropskou dotaci ve výši takřka osm milionů korun.

26. února se veřejnosti poprvé otevře i zrekonstruované a rozšířené městské informační centrum. Informační kancelář v prostorách někdejší trafiky je laděná do syté modré barvy. Při vstupu zaujme ve středu stojící dalekohled i vitrína se sbírkou medvědů. Tištěné materiály nebo knihy si mohou návštěvníci v klidu pročíst ve druhé místnosti íčka (původní kancelář íčka). Nachází se zde i zrestaurovaný nábytek z domu v Zámečnické ulici. Velký prostor v místnosti zabírá netradiční obří pexeso, které by mohlo směle aspirovat na český či dokonce světový rekord. S pomocí obrazovky budou lidé hledat největší symboly Berounska.

(red)