Defibrilátory zdravotníci půjčí hasičům a policistům

Foto: KÚSK
Foto: KÚSK

Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje bude mít nové externí defibrilátory za necelých milion korun. Jejich nákup schválila Rada kraje a poputují dalším záchranným složkám.

„Jedná se o pořízení dvaceti externích defibrilátorů pro včasnou defibrilaci a resuscitaci. Přístroje mohou použít i proškolení laici a jsou v sadě s kyslíkovým zdrojem, rukavicemi či rouškami. Celková cena těchto životně důležitých přístrojů bude 968 tisíc korun včetně DPH a přístroje záchranka půjčí hasičům, policistům i městským strážníkům, kteří mohou být na místech události dřív,“ uvedl středočeský hejtman Miloš Petera.

Nové „Resuscitační komplety AED a kyslíkové generátory“ budou zapůjčeny a rozděleny mezi krajské složky Integrovaného záchranného systému. Pomohou tak poskytnout první pomoc před příjezdem záchranky v místech, kde jsou delší dojezdové časy, nebo pro případ živelních katastrof, kdy bude nutné zajištění první pomoci všemi složkami Integrovaného záchranného systému. Součástí zápůjčky bude pravidelné proškolování ze strany záchranky nejen v ovládání resuscitačních kompletů AED a kyslíkového zdroje, ale i v celé laické první pomoci.

„Tento resuscitační set pomůže poskytnout rychlou pomoc okamžitě a kdekoliv. Bude pomáhat v případě srdečního záchvatu, astmatu a jiných respiračních nemocí, při náhlých dýchacích potížích u starších lidí a při úrazech,“ sdělila středočeská radní pro oblast zdravotnictví Jiřina Fialová.

„Defibrilátor je přístroj, který je schopný elektrickým výbojem obnovit správnou činnost srdce. Čím dříve je použit, tím stoupá výrazně naděje na záchranu života,“ vysvětlil ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek.

(red)