Největší rozruch první den adventu vzbudila Eliška

foto: Miloslav Frýdl
foto: Miloslav Frýdl

Tolik lidí ještě na oslavy Karlštejnského královského adventu v jeho několikaleté historii nikdy nedorazilo. Bohatý program na místním náměstí první prosincový den sledovaly stovky diváků.

A že bylo na co koukat. Muzikantská vystoupení střídala vystoupení šermířská a taneční, dostalo se i na vánoční hru O tom slavném narození, za Tři krále maskovaná skupina Holek v rozpuku vybírala z několika desítek malých andílků toho nejroztomilejšího. Dorazil Mikuláš s družinou a naděloval, co mu síly stačily.

Největší rozruch, málo platné, ale vzbudil příjezd císařovny Alžběty na koni a její následné vítání rychtářem, kastelánem i zástupci karlštejnských vinařů a pivovarníků. Ti první si v zastoupení sklepmistra Davida Chocholatého s chotí Karla IV. připili místním vínem, majitel unikátního mobilního mikropivovaru Jiří Chyba zase uvařil na počest královny soudek adventního ležáku. Jen se po něm zaprášilo. I loučový průvod po setmění dorazil i ohňová show se konala. A když zpívaly děti z karlštejnské školy s Pavlem Zedníčkem Pásli ovce valaši, rozsvítil se na náměstí velký vánoční strom.

Pokud jste to 1. 12. nestihli, máte druhou šanci: další oslava adventu se v Karlštejně bude konat v neděli 22. prosince. Program se bude opakovat, jen se zčásti představí jiní účinkující. Unikátní Muzejní stezku s několika zastaveními si ale budete moci projít zase.

Miloslav Frýdl, převzato z Našich Novin.