Nejlepším juniorským dřevorubcem ČR je David Jordák

Foto: KÚSK
Foto: KÚSK

Soutěž v ovládání motorové pily Dřevorubec Junior 2016 má vítěze. Titul získal rakouský soutěžící Thomas Tuppinger, jako druhý se umístil David Jordák ze SLŠ a SOU Křivoklát a třetí místo obsadil Filip Hille z Frýdlantu.

Tato soutěž byla zároveň mistrovstvím ČR v juniorské kategorii, jejímž vítězem je David Jordák, který se spolu s Filipem Hillem a Tomášem Jánou kvalifikoval na mistrovství ČR v práci s motorovou pilou, která se uskuteční 18. června.

Juniorská soutěž se konala v areálu Střední lesnické školy a Středního odborného učiliště, Křivoklát-Písky za finanční podpory Středočeského kraje a pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky. Tentokrát se zúčastnilo 36 týmů z 18 škol a šesti různých evropských zemí – České republiky, Bulharska, Srbska, Slovenska, Rakouska a Polska. Soutěžilo se v disciplínách: výměna řetězu, kombinovaný řez, přesný řez, odvětvování a kácení. Na řádný průběh v souladu s mezinárodními pravidly dohlíželi rozhodčí ze zúčastněných škol. Pro návštěvníky z řad široké veřejnosti potom byly připraveny i doprovodné soutěže jako hod sekyrou, práce s břichatkou či střelba na laserové střelnici.

V pořadí družstev obsadili první místo skvěle připravení závodníci z rakouského Litzlhofu, těsně následovaní týmem z Frýdlantu a slovenského Tvrdošína. Čtvrté a páté místo patřilo domácím družstvům SLŠ a SOU Křivoklát. I přes nepříliš příznivé počasí se na soupeřící dřevorubce přijelo podívat množství diváků – spolužáků, rodičů a příbuzných, místních obyvatel nebo odborné veřejnosti. Přítomni byli též zástupci Středočeského kraje, Lesů České republiky s.p. a ostatních sponzorů, kteří se zhostili předávání cen vítězům. Mladí dřevorubci si odvezli domů kromě věcných cen nové zkušenosti a navázali kontakty s kolegy z jiných českých a evropských škol.

(red)