Nehezký bytový dům skrývá perlu architektury

Navštívili jsme Semlerovu rezidenci, plzeňskou stopu Adolfa Loose. A výlet do nedaleké metropole doporučujeme i vám. Perlu architektury můžete obdivovat do konce března.

Od dubna ji totiž čeká rekonstrukce.

Rezidence rodiny Oskara Semlera se nachází na rušné Klatovské třídě v nevzhledném bytovém domě, který už na první pohled volá po rekonstrukci. Nebýt velké zelené plachty s názvem Semlerova rezidence, vůbec by nás nenapadlo, že se uvnitř může skrývat taková krása. Byt Semlerových zabírá asi třetinu budovy a spolehlivě se pozná podle zeleně natřených oken. Tuto barvu měl prý architekt Loos v oblibě.

Raumplan a drahé materiály
Semlerovi kdysi patřili k nejbohatším rodinám v Plzni. Bytový dům, v němž původně žili úředníci Škodových závodů, koupili v roce 1932 a v jedné jeho části si nechali vybudovat reprezentativní sídlo. Vznikla tu vlastně taková luxusní vila uvnitř činžáku. Návrhy interiérů vytvořil Adolf Loos. Ten však po dvou letech zemřel, a tak jeho dílo dokončil Heinrich Kulka. Přesto je Semlerova rezidence podle průvodce vrcholným Loosovým dílem v Plzni. Škoda jen, že si ho rodina moc neužila, protože v roce 1939 musela kvůli židovskému původu utéct před nacisty. Dům nejdřív zabraly říšské a pak i československé úřady.

Celý interiér má celkem šest výškových úrovní, což je princip tzv. Raumplanu – každá místnost je v jiné výšce a ty jsou různě propojeny schodišti. Už při příchodu zvenku je vidět, že na materiálu se nešetřilo, přestože dnešní podoba ze své původní krásy hodně ztratila. Dřívější majitelé prováděli necitlivé přestavby – v rezidenci za socialismu vybudovali několik bytů, ničili podlahy, obklady nebo třeba velkou onyxovou stěnu, z níž byla vyrobena koupelna… Člověk si říká, jak krásně musel vypadat původní prostor, navíc vybavený dobovým nábytkem. I teď ale rozhodně stojí za návštěvu. V příchozí chodbě uvidíte travertin a mramor, v obrovské vstupní hale jsou stěny z karelské břízy a podlaha z exotického dřeva makassar (metr krychlový stojí až milion korun), strop pokrývají obklady z plátků zlata a v bývalé jídelně se nacházejí stěny z mahagonového dřeva. Součástí prohlídky je také původní kuchyně, knihovna nebo sprcha ještě s nápisem teplá a studená voda.

Oprava a další památky
Pokud byste chtěli Semlerovu rezidenci navštívit, máte možnost do konce března 2018. Pak začne další velká rekonstrukce, po níž by mělo být přístupné i poslední, šesté patro, a v plánu je také oprava současných prostor. Otevření se plánuje na rok 2020.

Mezitím budou ale otevřené další plzeňské Loosovy interiéry. Pěší chůzí nebo tramvají se dostanete poměrně rychle k Brummelovu domu a k bytům Krausových a Voglových.

  • Užitečné informace:
    Semlerova rezidence se nachází na Klatovské třídě 110, Brummelův dům na Husově 58, byt Krausových v Bendově ulici 10 a Voglových na Klatovské třídě 12.
  • Prohlídky Semlerovy rezidence se konají ve čtvrtek a v sobotu každou celou hodinu.
  • Vstupenky si musíte koupit předem buď v turistickém informačním centru vedle radnice, nebo na webu Adolfloosplzen.cz (v pravém horním rohu stránky pod Menu). Přímo na místě vstupné nekoupíte a dovnitř vás nepustí. Existují vstupenky do jednotlivých míst, nebo můžete pořídit společný lístek do všech prostor.

Lucie Hochmalová