Návrat Rockového Slunovratu na festivalovou scénu se vydařil

Foto: Tomáš Hejlek

ŘEVNICE – Hudební festival Rockový Slunovrat se po tříleté odmlce vrátil do Lesního divadla v Řevnicích. Letošní dvoudenní program na předchozí ročníky žánrově navázal a přivezl osmnáct kapel, DJů i sólových interpretů v čele s Dub Fxem, jenž patřil k vrcholům celého programu.

„Uspořádat festival po tak dlouhé pauze byl velký risk, jsem šťastný, že si k němu lidi pořád umí najít cestu. Je to pro nás impuls pokračovat dál,“ říká Adam Langr, hlavní organizátor.

Páteční line-up si i přes nepřízeň počasí přišlo užít na 850 návštěvníků. První příchozí vřele přivítal řevnický písničkář Raďouch DC a na vedlejším pódiu rozjela svůj stoner rock kapela Black Moon Fuzz. Následující seskupení Audio Attaché ponořilo obecenstvo do indie rockové nálady. Otěže poté převzala taneční složka programu. Na Zooblasters, Sto Zvířat i N.O.H.A. už tančil celý areál a publikum bylo ve varu. Zvláště Sto Zvířat byli fantastičtí, tahle kapela má i po dekádách společného hraní stále co nabídnout. Bylo vidět, že sami muzikanti si koncert náležitě užívají. Závěr pátečního večera patřil trash rock’n’rollovému nářezu od Hentai Corporation.

Amfiteátr Lesního divadla se v sobotu probudil do o poznání veselejšího počasí, a tak chvíli po poledni už na pódiu řádili Dobi Boyz, energická kapela složená se žáků dobřichovické ZUŠky. Následující Lobot.26 a Krang žánrově přitvrdili. Odpoledne se neslo v hiphopovém duchu, kdy staré známé hity přivezli skvělí Prago Union v čele s charismatickým rapperem Katem. Velkým aplausem byl odměněn zpěvák a také trochu rapper Vojtěch Záveský alias Vojtaano. Jeho sympatické vystoupení s písněmi vtipně glosujícími obyčejný život, v kombinaci s interakcí s publikem, se stalo jedním z vrcholů celého festivalu.

Zatímco se den pomalu přehoupl do večerní nálady a Lesňák byl již slušně zaplněn, liberečtí Krucipüsk naladili kytary a otvírákem Musim do Mexika fanoušky mimo jiné nalákali na nadcházející fotbalový šampionát. Šlo o opravdu hluboký průřez jejich bohatou diskografií, hity Druide!, Pogo nebo Cirkus dneska nebude zkrátka fungují i po letech.

To Acid Row jsou de facto teprve na začátku své hudební cesty, ale už mají na kontě cenu Anděl. Tvorba na pomezí grunge a stoner rocku v živém provedení dostala publikum do varu. Bylo to špinavé, ale zároveň precizní.

Následovala žánrová odbočka v podobě Fast Food Orchestra. Parta chlapíků v růžových kvádrech roztančila celý les na první i druhou dobu. Bylo to potvrzení faktu, že ska má na festivalech stále své místo.

Headliner večera, Australan Dub Fx, potvrdil, že opravdu patří mezi nejtalentovanější světové performery. Je málo takových umělců, kteří si vystačí jen sami se svým nástrojem, kterým byl v tomto případě looper. Charismatický Benjamin Stanford, jak zní jeho občanské jméno, s ním kouzlil, jak nejlépe dovedl, a v kombinaci s bezchybným vokálem doručil maximální zážitek plný emocí. Samozřejmostí jsou životní poselství v textech, ale také reakce na aktuální světové dění. Člověk se neubrání srovnání s jeho vystoupením zde v roce 2019, kdy měl k dispozici mnohem větší pódium, a jeho niterný projev trochu zapadl. Menší prostor mu vyhovuje více a podporuje vzájemnou synergii s publikem.

Těžkou pozici měl po takové náloži emocí Redzed. Ten také umí kouzlit, ale v úplně jiném žánru. Spolu se svojí crew, kterou tvoří DJ, kytarista, bubeník a v neposlední řadě také hypeman, předvedli skvělou rap metalovou show.

Definitivní tečku za festivalem učinil DJ Honey T se svým tanečním garage setem.

Návrat Rockového Slunovratu nelze považovat jinak než za úspěšný, o čemž svědčí i fakt, že pořadatelé již oznámili, že se návštěvníci mohou na tuto krásnou akci těšit i příští rok.

Festival Rockový Slunovrat pořádá společnost Rockovrat, která také stojí za charitativním projektem Rockový Slunovrat Léčí, a dále se podílí na různých kulturních a společenských akcích nejen po Středočeském kraji.

Foto: Tomáš Hejlek