Na viděnou v řevnickém kině a Sokole

DZ_04_2013.inddV Řevnicích a okolí je Monika Vaňková známá tím, že se s obdivuhodným nadšením věnuje modernizaci kino-divadla a propagaci Sokola v Řevnicích.

Díky jejímu přičinění a shánění sponzorů a grantů dostává kino novou tvář a v sokolovně se cvičí více než
60 hodin týdně. Monika je také často obsazována ochotnickými skupinami z okolí do nejrůznějších rolí.

Kino-divadlo má nové šatny pro účinkující, změnilo se jeviště, plátno… To je obrovský obrat k jeho lepší tváři. Co ještě je podle tvého názoru potřeba vylepšit? Jaké inovace se případně připravují?

Kdybych měla vypsat vše, co je v řevnickém Sokole i kině potřeba opravit a inovovat, nestačilo by na to celé vydání zpravodaje. Počínaje sociálním zázemím, výměnou oken, zateplením fasády a konče střechou. Aktuální je ale digitalizace kina. Vždycky mě zahřeje u srdce zájem lidí o kino a chuť nám pomoci, abychom si měli kam zajít na film, na koncert, do divadla a děti měly kde vystupovat. Čím méně se setkáváme na kulturních akcích, v kinech či divadlech, tím hůře se spolu dokážeme domluvit. Když budeme my a naše děti komunikovat pouze mobily a počítači, za chvíli se nepoznáme na ulici. Proto bych byla moc ráda, aby se maximálně využíval Sokol a kino jako multifunkční budova, kde si každý najde svůj sport nebo kulturu, ale hlavně místo, kde bude trávit čas se svými přáteli.

Loni jsme v DOBNET zpravodaji zmiňovali potřebu digitalizace řevnického kina, aby bylo možné zachovat promítání filmů i do budoucna. Jak se tato problematika vyvíjí?

Téma digitalizace kina je velmi aktuální. Gong,
o. s., provozovatel kina, má projekt ve fázi výběrového řízení firmy, která digitalizaci bude realizovat. Na financování (2,5 milionu Kč) se kromě dotace z EU podíleli jak příznivci kina formou „adopce sedaček“, tak obce a města (Řevnice, Dobřichovice, Lety, Řitka) i místní firmy (kola Štorek, ACI, GreenSun Partners) sponzorskými dary. I když ještě „malá“ finanční částka chybí, věřím, že kino bude zdigitalizováno na konci léta. Pár sedaček k adopci ještě najdete na www.kinorevnice.cz, kde se aktualizuje i seznam dárců. Všem moc děkujeme. Je úžasné, že se touto formou vybralo téměř 200 000 Kč.

V kino-divadle se stále něco děje, jaký je program na nejbližší období?

Vzhledem k tomu, že se začíná oteplovat, se divadelní sezona pomalu přesouvá do Lesního divadla. Letošní rok v divadelním kině přinesl úspěšná představení ochotníků z Řevnic, Dobřichovic i malých ochotníčků z Letů a Dobřichovic, koncerty skupin Hop Trop, BioBlues, koncerty pro školy, školní akademie, vystoupení Klíčku i ZUŠ. O kinosál se začali zajímat například filmaři nebo pražské soubory. Sezonu uzavírá
2. 5. koncert Samsona Lenka pro základní školy. Na podobný program se můžete těšit zase od listopadu. Následující období je sezonou kina, proto sledujte program a nenechte vystydnout a pravidelně zahřívejte svou adoptovanou sedačku! Kino hraje pro vás, bez diváků není kino. Nejen pro mládež na rande, děti s kamarády, ale i pro ostatní se v programu vždy najde dobrý film.

Jak hodnotíš zájem diváků z pohledu provozovatele i ochotníka?

Zájem diváků je nevyzpytatelný. Ještě jsem nenašla klíč, pomocí kterého se dá plánovat návštěvnost. Stejné divadelní představení je jeden den z poloviny prázdné, jindy zase vyprodané. Vliv může mít akce v okolí, program v televizi, počasí, bio zátěž, tchyně a bůhvíco ještě. Úroveň ochotnických vystoupení stále roste, představení jsou nápaditější, pestřejší, výpravnější. Divadelní hry jsou v programu kina už tradicí a diváci si je oblíbili stejně jako si milovníci hudby nenechají ujít tradiční koncerty.

Také dění v sokolovně je velmi bohaté na aktivity. Z čeho máš největší radost?

Řevnický Sokol v současnosti nabízí v tělocvičně a sále celkem 25 sportů, prostory jsou zaplněny skoro 60 hodin týdně. Zacvičit si tedy může opravdu každý ve věku od 1 roku do 99 let. Nabízíme  všestrannost pro děti a mládež, několik druhů bojových umění, jógu, zdravotní cvičení i cvičení pro formování postavy, badminton. Muži si chodí zahrát florbal, fotbálek i nohejbal. Tradici má v Řevnicích volejbal, můžete se k nám přidat ve všech věkových kategoriích – děti, mládež i dospělí. V létě na písku i na antuce. Pokud máte rádi chůzi, využijte hodiny nordic walking. Vše najdete na www.sokolrevnice.cz.

A co bys ráda vylepšila? Shoduje se tvé přání s vedením Sokola?

Vše se točí kolem peněz, takže bych ráda vylepšila financování, ale to je asi ohrané sci-fi. V tom se zřejmě budu s vedením Sokola shodovat. Velkou oporou řevnického Sokola je starosta jednoty Petr Kozák, bez jeho pomoci by už nám ten „barák“ asi spadl na hlavu. Celý výbor dělá pro Sokol ve svém volném čase, co může.

Není lehké dát dohromady tým cvičitelů, kteří by táhli aktivity Sokola a vychovávali třeba i své pokračovatele. Zdá se, že v Řevnicích se to daří…

Cvičitelé (hlavně dětí) mají můj velký obdiv. Je to zodpovědnost. Každý týden na vás čeká parta, která se přišla do tělocvičny vyřádit, a cvičitel, bez ohledu na to, jaký měl den nebo jak se cítí, musí fungovat. Dělala jsem cvičitelku, takže jejich úsilí dokážu ocenit, ale už ne zaplatit. Jejich jedinou odměnou jim budiž radost z pohybu jejich svěřenců a velký dík všech ostatních. Nyní hledáme cvičitele pro žáky, jestli víte o sportovci, který chce předávat zkušenosti dál nebo jen vést kluky ke sportu, bereme ho do party. Sem s ním!

Také jsem chtěla zmínit tvoji ochotnickou zálibu. V jakých rolích se cítíš příjemně, na kterou z nich ráda vzpomínáš a kde ráda hraješ?

Ráda hraji v představeních, která mají divákům něco sdělit. Například v představení Noc na Karlštejně je poselství Karla IV., a čím déle hraji císařovnu, tím více si to uvědomuji.

Do každé role, kterou dostanu, se snažím dát kus sebe a je úsměvné, jak to na diváky působí. Když jsem hrála vulgární mladou ženu, v místních potravinách mne nezdravili, a pokud ano, tak s kritickým dovětkem, že jsem byla sprostá na veřejnosti, matka tří dětí! Po roli naivní Winnifred v Limonádovém Joeovi mne oslovovaly neznámé babičky, jak jsem milá a krásná. Ale ani jednou jsem to nebyla opravdu já. Milí diváci, já dokážu umřít na jevišti třikrát a druhý den mne potkáte na nákupu. Ve všech hereckých rolích jsem se cítila příjemně, protože jsme na jevišti vždycky úžasná parta, se kterou je legrace. Nejraději hraji v blízkém okolí, tedy v Poberouní. Diváci tady reagují jinak, protože nás znají, a my zase víme, co si smíme dovolit k nim. Můžeme použít místní fórky, píchnout do zdejších problémů, více si to užít.

Co nového s ochotníky v Dobřichovicích, v Řevnicích nebo s Mílou Frýdlem připravujete?

Divadelní soubor Řevnice letos slaví 90 let, takže plánujeme pořádně to oslavit představením Pane, vy jste vdova! Oslava bude 22. 6. v Lesním divadle. K devadesátému výročí vyšel i almanach na
www.divadlo-revnice.cz.

V Dobřichovicích se připravují divadelní slavnosti, kde si v rámci královského průvodu tradičně zahrajeme Noc na Karlštejně, a celé léto bude protkané divadlem. Takže na viděnou v divadle, v kině nebo na volejbalu.

Děkuji za rozhovor! (bt)