Na Mořince opravili rybníček, vyčistili loučku a zasadili alej

Opravený rybníček v Chaloupkách Foto: Petra Stehlíková

MOŘINKA – Mnoho práce vykonalo v loňském roce zastupitelstvo Mořinky společně s obyvateli obce. A je to vidět už cestou na Mořinku, kde u silnice září opravený rybníček. Co dalšího se podařilo, nám sdělily starostka Martina Barchánková a místostarostka Lucie Chroustová.

Dámy, jak vypadal loňský rok u vás na Mořince?

Minulý rok byl pro naši vesnici neskonale plodný. Podařilo se nám po velmi dlouhých letech opravit rybníček v Chaloupkách. Naše malá nádrž, která se pyšní novým kabátem, je obdivována nejen pocestnými. Dovídáme se, že také lidé jedoucí kolem se rádi zastaví a nechají se na malou chvíli unášet krásou tohoto malého skvostu, zejména tyrkysovou barvou vody. Opět se nám společnými silami podařilo rozšířit a pročistit orchidejovou loučku, vyčistit část lesa a připravit na jarní výsadbu, a také založit novou ovocnou alej. Dále se nám podařilo získat dotaci na kompostéry a profi štěpkovač pro naše občany.

Mořinka kompostér
Nový kompostér Foto: z archivu obce

Máte z něčeho, co se v obci děje, obzvlášť radost?

Obzvlášť velkou radost nám dělá to, že našim občanům není Mořinka lhostejná. S velkou chutí se účastní brigád, které často pořádáme. Financí je stále nedostatek, a tak se snažíme mnoho věcí zvládnout svépomocí. Je to také báječný způsob k vytváření si pouta k místu, ve kterém žijeme. Pyšné jsme, protože díky naší péči o orchidejovou loučku jsme v tomto roce měli o dvě rostliny více. Orchidej vstavač kukačka je ohrožený druh, tak si každé rostliny navíc velmi vážíme a věříme, že se každý rok rozroste o další vzácné kusy.

Orchidej vstavač kukačka Foto: z archivu obce

Na co rády vzpomínáte?

Rády vzpomínáme na náš krásný adventní strom, který zářil minulý rok po okolí. Bohužel nám ho vzala vichřice, a tak začínáme znovu s novou dvoumetrovou kavkazskou jedlí.

Jaké máte plány na rok 2022?

V plánu je rekonstrukce naší druhé vodní nádrže. Na podzim opět vysadíme staré odrůdy ovocných stromů v našich alejích. Velkou snahu vložíme do nového veřejného osvětlení a stále budeme pokračovat na rozpracovaném projektu kanalizace. Věříme, že se nám toho podaří více, než je zmíněno.

Kavkazská jedle Foto: z archivu obce

Lucie Hochmalová