Může intenzivní práce s počítačem „ničit“ oči?

Proč se po delším čtení na mobilu cítíte unavení a pálí vás oči?
Stává se vám někdy, po kratší nebo i delší práci před obrazovkou počítačového monitoru, že vás bolí oči, hlava, krk a záda?
Vyslechli jste v poslední době od svých spolupracovníků názor na počítač jako pomalou zkázu pro jejich oči?
Rozmazává se vám při pohledu na monitor a smartphone text, musíte při změně pohledu neustále „doostřovat“?

Odborníci se shodují: „Poškození zdraví elektrostatickým, elektromagnetickým nebo elektrickým polem a také rentgenovými paprsky při práci s počítačem není relevantní.“
Při práci s počítačem se jedná o činnost se silnou mentální zátěží a s nároky na vidění, ale poškození očí je vyloučené.

Co tedy způsobuje únavu, pálení očí a další uvedené potíže?
Příroda nepočítala s tím, že z lovce mamutů, sběrače ovoce, pastýře a bojovníka se za pár desítek generací stane burzovní makléř, grafik, účetní, programátor nebo rockový zpěvák. Evoluce člověka zkrátka postupuje pomaleji než jeho schopnost vymýšlet nové vynálezy.

Nároky na vidění jsou u počítače a smartphonu extrémní. Krátká pracovní vzdálenost, jednostranná činnost bez možnosti změny polohy těla, vysoká koncentrace, častá změna pohledu mezi klávesnicí, předlohou a obrazovkou, reflexe obrazovky a různá světelnost

prohlížených objektů, to vše vede k zátěži až na samou hranici našich fyzických možností.

Když se k této náročné činnosti přidá špatné ergonomické uspořádání pracovního místa, nekvalitní vybledlá blikající obrazovka, oslnění reflexemi, špatná klimatizace, hluk, tvrdá židle bez možnosti změny polohy těla i malá zraková vada očí, velmi rychle se dostaneme za hranici našich možností a delší práce před obrazovkou je utrpením.


Rady pro pohodlnou práci u PC

 • Používejte nejmodernější počítačové monitory.
 • Monitor nesmí být umístěn vysoko, sklon hlavy při pohledu na něj by měl být stejný, jako když si vsedě čtete knihu nebo píšete.
 • Monitor nesmí být umístěn proti silnému zdroji světla (okno) a osvětlení místnosti musí být rovnoměrné, bez stínu a oslnivých míst.
 • Židle u počítače by měla umožnit variabilní změnu pozice, aby nedocházelo ke strnulým polohám těla, všechny objekty (předlohy, telefon a jiné) potřebné k práci s počítačem musí být pohodlně k dosažení bez extrémních výkyvů krku nebo paží.
 • Nezapomínejte při práci dostatečně „mrkat“, aby byly oči pokryté slzami.
 • Před zahájením práce s počítačem se nechte důkladně změřit specialistou, běžné rutinní měření zraku je nedostatečné, právě v případě očí může malá nerovnováha způsobit největší potíže.
 • Dělejte pravidelné přestávky, během nichž se uvolněně zadíváte do dálky.

 

Když vyšetření zraku zjistí nutnost používání brýlí (a rutinní měření častokrát nestačí), pak by brýle měly být:

 • opticky dokonale centrované se správnými dioptrickými hodnotami;
 • estetické, abyste se za ně nestyděli a opravdu je nosili;
 • anatomicky správně přizpůsobené s nízkou hmotností;
 • skla musí mít plnou antireflexní úpravu a pro zvlášť pohodlné vidění můžou mít lehký filtr, například speciální, který odfiltruje část rušivého modrého světla, což umí vrstva Solitaire® Protect Balance 2 od česko-německého výrobce brýlových skel firmy Rodenstock;
 • u vetchozrakosti (brýle pouze na čtení po čtyřicítce) se doporučují speciální počítačové čočky s proměnlivým fokusem nebo vícefokální čočky s extra velkými čtecími zónami.

 

Obraťte se na specialisty ve svém okolí: oční lékaře, optometristy a oční optiky.
V případě dalších specifických problémů při práci s počítačem jsme tady pouze pro vás. Neváhejte a domluvte si váš osobní termín.

Přejeme vám pohodlnou a nerušenou práci u počítače.


Tomáš Haberland

státně prozkoušený mistr oční optiky (Kolín nad Rýnem)

Optika Dobřichovice 
Anežky České 1125, Dobřichovice
info@optikadobrichovice.cz
tel.: 775 969 813
www.optikadobrichovice.cz