Mladí sólisté vystoupí v liteňském parku na ZUŠ Open

Foto: z archivu organizátora

LITEŇ – První říjnovou neděli zvou žáci a pedagogové základních uměleckých škol Středočeského, Plzeňského, Pardubického kraje i Prahy do malebných prostor areálu zámku Liteň a přilehlého parku na přehlídku umění. ZUŠ Open zde začíná ve 14 hodin.

Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program v parku, populární a muzikálové melodie, jazz i swing, výtvarné workshopy a výstavu, „čaj o páté“ s klasickou hudbou, kde vystoupí talentovaní úspěšní mladí sólisté ze ZUŠ včetně absolventů Akademie MenART.

Projekt v tomto mimořádném prostředí se koná již potřetí díky laskavé podpoře paní Ivany Leidlové, zakladatelky neziskové organizace Zámek Liteň, z. s. „Když mne oslovila Irena Pohl Houkalová ze ZUŠ Open s nabídkou spolupráce, neváhala jsem! Zámek dlouhodobě podporuje mladé umělce a jsme rádi, že v liteňském areálu můžeme dát prostor mladým lidem, kteří se ve volném čase věnují umění, tanci, zpěvu, výtvarnému umění, hře na hudební nástroj, a mají možnost v tomto tak inspirativním prostředí předvést široké veřejnosti, co se naučili a vytvořili,“ uvádí Ivana Leidlová.

Heslem letošního ročníku happeningu ZUŠ Open, který již čtvrtým rokem pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem podpořit a zviditelnit jedinečný systém uměleckého vzdělávání v ČR, je ZUŠ Open pomáhá. Základní umělecké školy tak chtějí prostřednictvím umění mladé generace upozornit na potřebu společenské odpovědnosti a výchově k ní. Výtěžek z dobrovolného vstupného v Litni bude věnován na podporu opravy zdejších historických Božích muk v blízkosti kostela a zámeckého areálu, a podpoří tak rozvoj regionu.

Vrcholem celého letošního ročníku ZUŠ Open bude 6. listopadu společný koncert mladých umělců v katedrále sv. Víta ve prospěch Arcidiecézní charity, na jehož dramaturgii a interpretaci se podílejí žáci a pedagogové ze ZUŠ napříč celou republikou.