Meteorologové varují před silnými bouřkami

Ilustrační foto: archiv
Ilustrační foto: archiv

Až od dnešní 23. hodiny trvá varování meteorologů před silnými bouřkami. Na většině území včetně Středních Čech by se měly vyskytovat odpoledne a večer. Spolu se silnými přívalovými srážkami, kroupami či větrem.

Odborníci tak zrušili předešlou výstravu na vydatný déšť a upozorňují na silné bouřky spolu s průtržemi. Přijít by mohly odpoledne až večer, přičemž by ke konci dne měly slábnout.

Při výskytu lokálních intenzivních srážek bude docházet zejména na menších a středních tocích k přechodným rychlým vzestupům hladin, podle intenzity srážek, některé by mohly dosáhnout nižších stupňů povodňové aktivity. Přesnou lokaci určit nelze, ale vzhledem k předchozím srážkám, nasycenosti území a vyšší pravděpodobnosti výskytu srážek jsou v rámci České republiky nejrizikovějšími oblastmi povodí horní Otavy a povodí horní Vltavy.

Při přívalovém deští může voda rychle stékat ze svahů, rozvodnit malé toky nebo zaplnit jindy suchá koryta. Často dochází k zatopení podjezdů, sklepů a jiných nízko položených míst. S deštěm přichází i velký vítr, lidé by měli dobře upevnit vše, co by mohl poškodit či odnést. A dát pozor na větve stromů, které může zlomit. Stejně jako na blesky. Situaci je možné sledovat na webu radar.bourky.cz nebo prostřednictvím mobilních aplikací.

(red)