Meteorologové varují před silným větrem a sněhem

Ilustrační foto: archiv
Ilustrační foto: archiv

Podle předpovědi odborníků nás v úterý 27. prosince čeká silný vítr, který bude na středu slábnout. Na horách se při sněžení a větru budou během noci na středu vytvářet sněhové jazyky, na severozápadě a severu Čech i závěje.

V čerstvém severozápadním proudění k nám proniká chladný a vlhký vzduch. V úterý bude na většině území České republiky vát silný západní až severozápadní vítr v nárazech až 90 kilometrů za hodinu. Pokud se chystáte do hor, buďte opatrní, vítr tam bude mít sílu v nárazech až 110 km/h, na hřebenech Krkonoš až 125 km/h.

Zvýšenou opatrnost při jízdě autem jako každou zimu vyžaduje Českomoravská vrchovina, kde dnes a ve středu bude trvale sněžit. Předpokládaná sněhová pokrývka bude až 10 cm.

Meteorologé doporučují maximální opatrnost na vozovkách, protože větrké poryvy mohou auto učinit neovladatelné. Na horách byste měli omezit túry a nevydávat se zejména na hřebeny. Zejména v horských lesích se mohou lámat větve, popřípadě i vyvracet stromy. Je nutné dodržovat pokyny horské služby na těchto stránkách.

(red)