Malí i velcí běžci závodili v mrazivé Litni

Vítězové. Foto: archiv organizátora
Vítězové. Foto: archiv organizátora

Předposlední lednovou sobotu se v Litni konal již pátý ročník zimního běhu. Tentokrát byl skutečně hoden svého názvu. Závodilo se na sněhu a místy i na ledu.

Ranní teplota ukazovala -11 °C, a i když kolem jedenácté hodiny krásně svítilo slunce, rtuť na teploměru se držela kolem -7 °C.

Jako první se na trať vydalo 56 dětí. Závodu se zúčastnili také tři handicapovaní běžci z chráněného bydlení v Litni, kteří si po sportovním výkonu odnesli medaili, diplom a cenu, z čehož měli velikou radost.

V hlavním závodě odstartovalo na novou trať 80 závodníků: 14 žen, 50 mužů, 5 dorostenců a 11 závodníků běhu pro zdraví. Celkovým vítězem se stal Jan Franěk z Triklubu Příbram v čase 27:30 min. a v kategorii žen Bára Stýblová z LOKO Beroun v čase 33:48 min.

Nejmladším účastníkem byl tříletý Matouš Alfery z Vinařic a nejstarším Václav Řápek z Prahy, narozený v roce 1942. Předávání cen se zúčastnila také starostka Litně Šárka Marcínová.

Organizátory potěšila účast 139 běžců v tak ledovém počasí. Na druhou stranu je velmi mrzelo, že se akce ve větším počtu nezúčastňují obyvatelé Litně. Na závěr ale vyjádřili hlavně svůj vděk. „Chtěli bychom poděkovat všem, kteří nelitovali svého času a pomohli při přípravách a v samotném závodě při velmi mrazivém počasí. Zvlášť děkujeme liteňským hasičům za řízení dopravy na hlavní trase závodu. Také všem spoluorganizátorům a sponzorům za pomoc a poskytnutí věcných i finančních darů na tento běh,“ uvedli Jana a Stanislav Krtkovi za Českou tábornickou unii T. K. Záskalák Liteň.

(jsk)