Legendární Laco Deczi nadchl diváky blízko Brd

Foto: Lucie Hochmalová

Laco Deczi se svou kapelou Celula New York zavítal v rámci československé koncertní šňůry také do Svinař. Na zdejších kurtech připravili muzikanti neskutečný hudební zážitek.

Legendárního trumpetistu Laca Decziho doprovodil na klávesy Jan Uvira, na basovou kytaru Michael Krásný a na bicí Vaico Deczi. Procítěná hra na trubku diváky nadchla stejně jako sóla na ostatní nástroje, takže si vynutili přídavek. Jednaosmdesátiletý Laco Deczi nám poskytl krátký rozhovor.

Jak se vám hraje ve Svinařích?
Je to bezvadné, překvapilo mě, že v malinké vesnici přišlo asi dvě stě lidí. A ti tady sedí a poslouchají naše bláboly, je to úžasné. Mně to tady připomíná festival v americkém Newportu, byla tam taková stejná bouda.

Koncertovali jste tu už loni, že?
Ano, a bylo to také dobré. Ale mám dojem, že teď je tu ještě víc lidí.

Jak se vlastně stalo, že jste tady?
Znám šéfa jedné firmy, který nám několikrát pomáhal, hráli jsme na jeho soukromých párty, a tím to všechno začalo.

Žijete v New Yorku?
Ano, už čtyřicet let.

Jezdíte do Čech často?
Dvakrát do roka, na jaře a na podzim, na turné, vždycky tak na dva měsíce. Hrajeme 60 koncertů, tedy každý den.

Jak dlouho už hrajete na trubku?
Vůbec nevím, protože jak člověk troubí, tak ztrácí paměť. (smích)

A v tomto složení?
S Vaicem hrajeme vlastně pořád, asi čtyřicet let, s Michalem kolem deseti let a s mladým asi čtyři roky. Všichni bydlíme v Americe.

Tam jste se dali dohromady?
V podstatě tady. V Americe natáčíme desky, děláme tam všechno. A když vypadneme sem na turné, zmizí všechny americké kšefty. Je tam moc muzikantů a hned to obsadí, pak zase znovu hledáme. Ale nám to je jedno, takhle to je v muzice pořád. Hlavně že nás to baví.

(lh)