Květnatá louka v rodinné zahradě

Je všeobecně známé, že klasický trávník je náročný na údržbu a zálivku, nenabízí potravu hmyzu a v případě suchého léta ošklivě zežloutne. Proto se majitelé rodinných zahrad stále častěji uchylují k zakládání takzvaných kvetoucích trávníků. Tyto trávníky zmíněné nedostatky vyvažují, ale zároveň mají svá specifika a je důležité takové řešení dobře zvážit. Jejich podoba může být různá, pojďme se tedy na ně podívat podrobněji.

V květnatých trávnících, nebo také travobylinných směsích, jsou namíchány jak druhy trav, tak i kvetoucí byliny a jeteloviny. Obvykle se v nich vyskytují nektarodárné rostliny k podpoře hmyzu, na niž se zaměřují. Neméně důležitý je i barevný efekt, někdy se tedy přidávají také letničky. Směsi sestavují odborníci, každá je určena pro specifické podmínky a má dané procentuální zastoupení semen jednotlivých druhů bylin a trav.

Pro květnaté trávníky platí, že čím větší plocha je pro ně vymezena, tím lépe. Je třeba počítat s pravděpodobností přesévání semen na okolní území: například návaznost květnaté louky na sousedův anglický trávník může způsobit nepříjemné situace. Luční porost vyžaduje oproti běžnému pobytovému trávníku více času k růstu, plného efektu tedy dosahuje až po dvou třech letech. Než se plocha zapojí, je náchylnější k náletu rostlin z okolí a potřebuje péči občasným odplevelováním. Odměnou bude pestrý a na oko příjemný porost, který lze kosit pouze dvakrát do roka.

Směsi označované jako květnaté louky bývají po vzrůstu vyšší, protože jsou v nich zastoupeny například kopretiny, luční šalvěje nebo chrpy. Prostupnost takovým porostem umožní vysekaná cestička, jež v zahradě působí přirozeným dojmem. Nízký trávník zajistí pochozí travobylinné směsi. Jsou zpestřeny kvetoucími bylinami a jetelovinami a díky těmto druhům si i při suchém letním počasí zachovávají zelenou barvu.

 info@livingingreen.cz
 777 135 708, www.livingingreen.cz