Královský průvod o víkendu zamíří na Karlštejn

Královský průvod o víkendu zamíří na KarlštejnO prvním červnovém víkendu 2. a 3. června se můžete přenést s Královským průvodem rovnou do středověku.
Císař Karel IV. za doprovodu své choti Elišky Přemyslovny převeze císařské korunovační klenoty z  chrámu svatého Víta na Pražském hradě až do klenotnice na hradě Karlštejn. Jeho průvod na koních, vozech i s pěším doprovodem projde svou tradiční trasou kolem Berounky, kde bude na císaře i lid obecný čekat velkolepé uvítání a zábavný program po celý víkend. K průvodu se můžete dokonce sami přidat, ať v kostýmech nebo bez nich.

Královský průvod navazuje na skutečnou historickou tradici, jejíž kořeny sahají do 15. století. Karel IV., význačný panovník středověku, uchovával korunovační klenoty Svaté říše římské na svém venkovském sídle – na hradě Karlštejně a každoročně po Velikonocích je vystavoval v Praze v katedrále sv. Víta. Právě návrat klenotů z hlavního města na Karlštejn je námětem průvodu, při němž lidé slaví návštěvu svého císaře v obcích.

Průvod je skvělou historickou podívanou, ale také výjimečnou příležitostí se dobře pobavit nebo podniknout výlet za středověkou atmosférou. Letos se již pošesté vydává císař a král Karel IV., v jehož kostýmu vystupuje herec Vladimír Čech, s chotí Eliškou Přemyslovnou – Deborou Štolbovou a svými rytíři, zbrojnoši, neúnavným šaškem i dvorními dámami na pestrou cestu. V jednotlivých obcích, kde se císař zastaví, je pro návštěvníky tradičně nachystán program, který často trvá po celý den. Obce připravují hudební i divadelní vystoupení, historické trhy, tance, šermířské turnaje a další zábavné akce pro dospělé i pro děti.

(převzato z řevnického Ruchu)