Kraj učí seniory, jak na dluhy

Senioři jsou často nedostatečně orientovaní v možnostech řešení a rychleji podléhají tlaku ze strany komerčních subjektů. Foto: KÚSK
Senioři jsou často nedostatečně orientovaní v možnostech řešení a rychleji podléhají tlaku ze strany komerčních subjektů. Foto: KÚSK

Středočeský kraj má za sebou deset přednášek pro seniory na téma tíseň a zadluženost, dalších deset proběhne do 3. prosince. K dispozici je i online brožura.

Projekt má název Vzdělávání seniorů v oblasti finanční gramotnosti a individuálního poradenství v řešení zadluženosti a je součástí Programu prevence kriminality Středočeského kraje na rok 2014. „Jeho cílem je poučit seniory o možných rizicích finančních potíží či zadluženosti. Právě senioři nebývají příliš v této oblasti obezřetní a někteří z nich se snadno dostanou do dluhové pasti,“ uvedl hejtman Miloš Petera.

V roce 2008 musela Česká správa sociálního zabezpečení provádět výplatu důchodů s nějakou srážkou od exekutora v 40 720 případech. V polovině roku 2013 tyto srážky z důchodů seniorů již představovaly  68 576 případů krácení důchodů o srážku exekutorů. To je nárůst téměř o 43 procent. Nejvíce zadlužených seniorů žije v Moravskoslezském kraji, hned na druhém místě je Středočeský kraj.

Projekt je financován ze 145 tisícové dotace Ministerstva vnitra ČR. Středočeský kraj se spolupodílí 36 tisíci korun. Za peníze byla vytvořena i volně šířitelná informační publikace, která je ke stažení zde.

(red)