Kraj testuje ve školkách. Na vlastní náklady

Ilustrační foto: archiv

DOLNÍ BEROUNKA, KRAJ – Představitelé kraje dnes spouští pravidelné testování dětí v předurčených školkách pro péči a o potomky záchranářů, lékařů apod. Vedou je k tomu aktuální statistiky, kdy školská zařízení patří k největším zdrojům nákazy. A stát přesto nemá v úmyslu tímto směrem uvolnit zásoby nakoupených antigenních testů.

„Považujeme to za absurdní, proto jsme se rozhodli děti pravidelně testovat a náklady zaplatit z rozpočtu kraje. Stojí nám za to jak samotné děti, tak i jejich rodiče,“ potvrdila středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) a doplnila: „O výsledky se samozřejmě podělíme a možná budou i doporučením pro návrat dětí do škol za jasně definovaných podmínek.“

Testování proběhne ve spolupráci s firmou GeneSpector, kterou založila Univerzita Karlova a laboratoře Spadia. Týká se všech 87 předurčených školek, které v posledních dnech navštívilo přes 1600 dětí. Použijí se cucací PCR testy, které jsou oproti antigennímu testu sice dražší, ale neinvazivní a děti se nemusí testovat tak často. Vždy je ale třeba souhlas rodičů.

 (red)